josm - en to tr translation catalogue (2375 entries)

en: Setting the keyboard shortcut ''{0}'' for the action ''{1}'' ({2}) failed
    because the shortcut is already taken by the action ''{3}'' ({4}).
tr: ''{1}'' İçin Klavye Kısayolu ''{0}'' Ataması ({2}) Başarısız
    Çünkü Kısayol ''{3}'' Tarafından Kullanılıyor ({4}).

en: This action will have no shortcut.
tr: Bu Olay için Herhangi Bir Kısayol Yoktur.

en: Using the shortcut ''{0}'' instead.
tr: Bunun Yerine ''{0}'' Kısayolunu Kullanabilirsiniz.

en: (Hint: You can edit the shortcuts in the preferences.)
tr: (İpucu: Kısayolları Tercihler Penceresinden Değiştirebilirisiniz.)

en: Do not show again
tr: Tekrar Gösterme

en: Information
tr: Bilgi

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
tr:  ''{0}'' Eklentisinden beklenmeyen bir durum oluştu.

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
tr: Eklenti Yazarın {0} Olduğunu Belirtiyor.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
tr: Hata bildirmeden önce eklentinin yeni versiyonu ile güncellemeyi deneyin.

en: Should the plugin be disabled?
tr: Eklentiyi Pasif Hale Getireyim mi?

en: Disable plugin
tr: Eklentiyi Pasif Yap

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
tr: Eklenti ayarlardan çıkartıldı, tamamen kaldırmak için JOSM u tekrar çalıştırın.

en: The plugin could not be removed. Please tell the people you got JOSM from about the problem.
tr: Eklenti kaldırılamıyor, Lütfen JOSM u edindiğiniz yere danışın

en: Do nothing
tr: Birşey Yapma

en: Report Bug
tr: hatayı Bildir

en: An unexpected exception occurred.
    
    This is always a coding error. If you are running the latest
    version of JOSM, please consider being kind and file a bug report.
tr: Beklenmedik bir hata oluştu.
    
    Bu bir kodlama hatasıdır. Eğer en son versiyonu kullanıyorsanız, lütfen hatayı bildiriniz

en: Unexpected Exception
tr: Beklenmedik Durum

en: Please report a ticket at {0}
tr: Lütfen {0} 'daki problemi bildiriniz

en: Include your steps to get to the error (as detailed as possible)!
tr: Hatayı oluşturan adımları belirtiniz (Mümkün olduğunca detaylı)!

en: Try updating to the newest version of JOSM and all plugins before reporting a bug.
tr: Hatayı bildirmeden önce JOSM'un ve eklentilerin son versiyonunu edinmeyi deneyiniz.

en: Be sure to include the following information:
tr: Aşağıdaki bilgiyi eklediğinizden emin olunuz:

en: (The text has already been copied to your clipboard.)
tr: (Metin zaten panoda mevcut.)

en: This is after the end of the recording
tr: Bu kayıdın sonunda.

en: Error playing sound
tr: Sesin çalıştırılmasında hata

en: Contacting OSM Server...
tr: OSM Server'ına Bağlanıyor...

en: Downloading OSM data...
tr: OSM bilgisi indiriliyor...

en: NullPointerException, possibly some missing tags.
tr: Boş göstergeç(Pointer) hatası, bazı etiketler eksik olmalı.

en: Preparing data...
tr: Bilgiler hazırlanıyor...

en: Error during parse.
tr: Ayrıştırma sırasında hata oluştu.

en: Couldn't connect to the osm server. Please check your internet connection.
tr: OSM server'ına bağlantı sağlanamadı. Lütfen internet bağlantınızı kontol ediniz.

en: Server returned internal error. Try a reduced area or retry after waiting some time.
tr: Server bir hata bildirdi. Küçük bir alan deneyiniz veya daha sonra yapınız.

en: Downloading points {0} to {1}...
tr:  {0} ve {1} arası bilgiler indiriliyor

en: Unknown version
tr: Bilinmeyen versiyon

en: Found <nd> element in non-way.
tr: <nd>-bileşene erişelemdi.

en: <nd> has zero ref
tr: <nd> in içi boş

en: Found <member> element in non-relation.
tr: <member>. eleman ile bağlantı bulunamadı.

en: Incomplete <member> specification with ref=0
tr: Ref=0, eksik <member> tanımı.

en: Illegal object with id=0
tr: Geçersiz obje bulundu id=0

en: Missing required attribute "{0}".
tr: Gerekli özellik eksik "{0}".

en: Ill-formed node id
tr: Yanlış tanımlı kavşak bilgisi

en: Parse error: invalid document structure for gpx document
tr: Ayrıştırma hatası: gpx dökümanı için geçersiz yapı.

en: Contacting Server...
tr: Server'e bağlanıyor...

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
tr: Yaptığınız yükleme için kısa bir bilgi yazınız:

en: Commit comment
tr: Açıklamayı Kabul Ediniz

en: Upload {0} {1} (id: {2}) {3}% {4}/{5} ({6} left)...
tr: Yükle {0} {1} (id: {2}) {3}% {4}/{5} ({6} sol)...

en: An error occurred: {0}
tr: Hata Oluştu: {0}

en: Opening changeset...
tr: Açılıyor...

en: Server does not support changesets
tr: Bu bu bilgiyi desteklemiyor.

en: Unknown host
tr: Tanımsız host

en: Preparing...
tr: Hazırlanıyor...

en: Uploading...
tr: Yükleniyor...

en: Closing changeset...
tr: Kapanıyor...

en: Transfer aborted due to error (will wait for 5 seconds):
tr: Aktarım hata nedeniyle kesildi (5 sn bekle):

en: Incorrect password or username.
tr: Hatalı kullanıcı adı veya şifre.

en: Username
tr: KullanıcıAdı

en: Password
tr: şifre

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
tr: Uyarı: Şifre düz metin olarak ileticektir.

en: Save user and password (unencrypted)
tr: KullanıcıAdı ve şifreyi Sakla (Düz Metin Olarak)

en: Aborting...
tr: İptal Edildi...

en: Download "Message of the day"
tr: İndir "Günün Mesajı"

en: Creating main GUI
tr: Arayüz Oluşturuluyor.

en: Help
tr: Yardım

en: Warning - loading of {0} plugin was requested. This plugin is no longer required.
tr: Uyarı - {0} eklentisi istenildi. Eklenti artık gerekli değil.

en: Plugin requires JOSM update: {0}.
tr: eklenti JOSM'un güncellemesini gerektiriyor: {0}.

en: Plugin not found: {0}.
tr: Eklenti Bulunamadı: {0}.

en: Last plugin update more than {0} days ago.
tr: En son eklenti güncellemesi {0} gün önce yapıldı.

en: (You can change the number of days after which this warning appears<br>by setting the config option 'pluginmanager.warntime'.)
tr: (Bu uyarı yapıldıktan sonraki gün sayısını 'pluginmanager.warntime' dan değiştirebilirsin.<br>

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
tr: Eklenti yüklenemedi {0}. Tercihlerden silinsin mi?

en: Hint: Some changes came from uploading new data to the server.
tr: İpucu: Bazı değişiklikler server'a yükleme yapıldıktan sonra geldi.

en: There are unsaved changes. Discard the changes and continue?
tr: Bazı çalışmalar saklanılmadı. Değişikliklerden vazgeç ve Devam Et?

en: Unsaved Changes
tr: Saklanılmayan Çalışmalar

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
tr: Yanlış linkler atlanıldı: URL: "{0}"

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
tr: Yanlış dosyalr atlanıldı URL: "{0}"

en: You can paste an URL here to download the area.
tr: Linki buraya yapıştırıp indirebilirsiniz.

en: URL from www.openstreetmap.org
tr: Link www.openstreetmap.org

en: Bounding Box
tr: Sınır Çerçevesi

en: Bookmarks
tr: Sık Kullanılanlar

en: Add
tr: Ekle

en: Please enter the desired coordinates first.
tr: lütfen ilk olarak istenilen koordinatı giriniz.

en: Please enter a name for the location.
tr: Lütfen bu yer için bir isim giriniz.

en: Remove
tr: Çıkart

en: Select a bookmark first.
tr: İlk olarak sık kullanılanlardan bir yer seçiniz.

en: zoom level
tr: zoom seviyesi

en: x from
tr: x burdan

en: to
tr: buraya

en: y from
tr: y burdan

en: Tile Numbers
tr: Pafta Numarası

en: Data Sources and Types
tr: Bilgi Kaynağı ve Tipi

en: Download as new layer
tr: Yeni tabaka olarak indir

en: Download Area
tr: Alanı indir

en: Download area too large; will probably be rejected by server
tr: Seçilen alan çok büyük; server iptal edecektir

en: Download area ok, size probably acceptable to server
tr: Seçilen alan uygun, server kabul edecektir

en: You can use the mouse or Ctrl+Arrow keys/./ to zoom and pan.
tr: Fare veya Ctrl+ok tuşları ile /./  zoom ve pan yapabilirsin.

en: Map
tr: Harita

en: false: the property is explicitly switched off
tr: yanlış: özellik kaptılmış

en: true: the property is explicitly switched on
tr: doğru: özellik açık

en: partial: different selected objects have different values, do not change
tr: kısmen: farklı objeler farklı değerlere sahip, değiştirmeyin

en: unset: do not set this property on the selected objects
tr: atanmamış: bu özelliği seçili objeye atamayın

en: Upload Preferences
tr: Tercihleri yükleyiniz

en: Upload the current preferences to the server
tr: Tercihleri server'a yükleyiniz

en: string
tr: metin

en: Name of the user.
tr: Kullanıcının Adı.

en: OSM Password.
tr: OSM Şifresi.

en: Resize the applet to the given geometry (format: WIDTHxHEIGHT)
tr: Applet'i verilen geometriye göre tekrar ayarlayınız (format: GENIŞLIKxYUKSEKLIK)

en: string;string;...
tr: metin;metin;...

en: Download each. Can be x1,y1,x2,y2 an URL containing lat=y&lon=x&zoom=z or a filename
tr: Hepsini indir x1,y1,x2,y2 içeren linkler lat=y&lon=x&zoom=z veya dosyaadı

en: Download each as raw gps. Can be x1,y1,x2,y2 an URL containing lat=y&lon=x&zoom=z or a filename
tr: Hepsini raw gps olarak indir. x1,y1,x2,y2 içeren linkler lat=y&lon=x&zoom=z veya dosyaadı

en: Add each to the initial selection. Can be a google-like search string or an URL which returns osm-xml
tr: İlk seçime hepsini ekle. google-tipi bir arama metni veya osm-xml dönderen bir link olabilir

en: any
tr: herhangi

en: If specified, reset the configuration instead of reading it.
tr: Belirlenmişse, konfigürsayonu sıfırla.

en: Message of the day not available
tr: Günün Mesajı mevcut değil

en: Move right
tr: Sağa Git

en: Map: {0}
tr: Harita: {0}

en: Move left
tr: Sola Git

en: Move up
tr: Yukarı Git

en: Move down
tr: Aşağı

en: Zoom in
tr: İçeri Zoom

en: Zoom out
tr: Dışarı Zoom

en: <different>
tr: <farklı>

en: Open map features in browser
tr: Haritayı tarayıcıda aç

en: Optional Attributes:
tr: Seçilebilen Özellikler:

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
tr: ''{1}'' gurubu için ''{0}'' kullan

en: Use preset ''{0}''
tr: ''{0}'' ı kullan

en: Unknown type
tr: Bilinmeyen Tip

en: Could not read tagging preset source: {0}
tr: Etiketteki özellikler okunamadı: {0}

en: Error parsing {0}:
tr: İşleme Hatası {0}:

en: Change {0} object | Change {0} objects
tr[0]: {0} Objeyi Değiştir
tr[1]: {0} Objeyi Değiştir

en: Change Properties
tr: Özellikleri Değiştir

en: Preset group ''{0}''
tr: Varolan Grup ''{0}''

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: View
tr: Görünüm

en: Tools
tr: Araçlar

en: Audio
tr: Ses

en: Presets
tr: Ayarlanmış

en: Wireframe View
tr: Tel Görünümü

en: Toggle Wireframe view
tr: Tel Göünümünü İşaretle

en: Contacting the OSM server...
tr: OSM serverına bağlanılıyor...

en: Cancel
tr: İptal

en: Please select the objects you want to change properties for.
tr: Özelliklerini değiştirmek istediğiniz objeleri seçiniz.

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
tr[0]: İşlem {0} objeyi değiştirecek.
tr[1]: İşlem {0} objeyi değiştirecek.

en: An empty value deletes the key.
tr: Boş değer anahtarı sildi.

en: Key
tr: Anahtar

en: Value
tr: Değer

en: Change values?
tr: Değerleri Değiştir?

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
tr[0]: Değerleri {0} obje için değiştir
tr[1]: Değerleri {0} obje için değiştir

en: Please select objects for which you want to change properties.
tr: Değerini değiştirmek istediğiniz objeyi seçiniz.

en: Please select a key
tr: Lütfen bir anahtar seçiniz

en: Please select a value
tr: Lütfen bir değer seçiniz

en: Properties/Memberships
tr: Özellikler/Üyelikler

en: Properties for selected objects.
tr: Seçili objenin özellikleri

en: Toggle: {0}
tr: Anahtar: {0}

en: Member Of
tr: Üyesi

en: Role
tr: Rol

en: Really delete selection from relation {0}?
tr: Gerçekten seçili kısmı ilişkiden silmek istiyormusun {0}?

en: Change relation
tr: İlişkiyi değiştir

en: Please select the row to edit.
tr: Editlemek için bir satır seçiniz.

en: Please select the row to delete.
tr: Silmek için bir satır seçiniz.

en: Add Properties
tr: Özellik Ekle

en: Add a new key/value pair to all objects
tr: Her obje için yeni bir anahtar/değer çifti ekleyiniz

en: Edit Properties
tr: Özellikleri Değiştir

en: Edit the value of the selected key for all objects
tr: Seçili anahtarın değerini her obje için düzenle

en: Delete Properties
tr: Özelliği Sil

en: Delete
tr: Sil

en: Delete the selected key in all objects
tr: Seçili anahtarı her objeden sil

en: Properties: {0} / Memberships: {1}
tr: Özellik: {0} / Üyelik: {1}

en: Properties / Memberships
tr: Özellik / Üyelik

en: Create new relation
tr: Yeni ilişki oluştur

en: Edit new relation
tr: Yeni ilişkiyi düzenle

en: Edit relation #{0}
tr: İlişki Düzenle #{0}

en: This is the basic relation editor which allows you to change the relation's tags as well as the members. In addition to this we should have a smart editor that detects the type of relationship and limits your choices in a sensible way.
tr: Bu sadece basit ilişki editörüdür, ilişkileri değiştirmenizi sağlaretiketler ve üyelikler gibi. Fazlası için daha yetenekli bir editörkullanmanız önerilir, ilişkileri otomatik tanıyabilmeli

en: Occupied By
tr: Meşgul Eden

en: Tags (empty value deletes tag)
tr: Etiket (Boş değerler etiketi siler)

en: Members
tr: Üyeler

en: Move the currently selected members up
tr: Seçili üyeyi yukarı taşı

en: Move the currently selected members down
tr: Seçili üyeyi aşağı taşı

en: Add Selected
tr: Seçileni Ekle

en: Add all currently selected objects as members
tr: Seçili bütün objeleri üye olarak ekle

en: Delete Selected
tr: Seçileni Sil

en: Delete all currently selected objects from relation
tr: Seçili olan her objeli ilişkiden sil

en: Remove the member in the current table row from this relation
tr: Seçili satırdaki üyeyi bu ilişkiden kaldır

en: Select
tr: Seçiniz

en: Highlight the member from the current table row as JOSM's selection
tr: Satırda seçili üyeyi JSON seçimi olarak işaretle

en: Download Members
tr: Üyeleri İndir

en: Download all incomplete ways and nodes in relation
tr: Bütün eksik yolları ve kavşakları ilişkili olarak indir

en: Members: {0}
tr: Üyeler: {0}

en: There were conflicts during import.
tr: İçeri taşıma esnasında karşıklık oluştu.

en: Error parsing server response.
tr: Serverın cevabı tanımlanamdı.

en: Error
tr: Hata

en: Cannot connect to server.
tr: Server'a bağlantı kurulamadı.

en: Click Reload to refresh list
tr: Tazelemek için Yenile düğmesine basınız

en: History
tr: Geçmiş

en: Display the history of all selected items.
tr: Seçili nesnelerin geçmişini göster.

en: Object
tr: Obje

en: Date
tr: Tarih

en: Reload
tr: Yenile

en: Revert
tr: Değiştir

en: Revert the state of all currently selected objects to the version selected in the history list.
tr: Seçili objelerin durumlarını geçmiş listesinde seçili olana çevir

en: Not implemented yet.
tr: Henuz Yapılmadı.

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Open a list of people working on the selected objects.
tr: Seçili obje üzerinde çalışna kişilerin listesini göster.

en: Author
tr: yazar

en: # Objects
tr: # Objeler

en: Authors: {0}
tr: Yazarlar: {0}

en: Undock the panel
tr: Panelin kilidini Kaldır

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
tr: Paneli Kapat. Soldaki araç çubuğundan tekrar açabilirsiniz.

en: Click to minimize/maximize the panel content
tr: paneli büyütüp/küçültmek için tıklayınız

en: Delete the selected layer.
tr: Seçili tabakayı sil.

en: There are unsaved changes. Delete the layer anwyay?
tr: Kayıt edilmemiş çalışmalar var. Buna rağmen tabaka silinsin mi?

en: Do you really want to delete the whole layer?
tr: Gerçekten bütün tabakayı silmek istiyor musunuz?

en: Show/Hide
tr: Göster/Sakla

en: Toggle visible state of the selected layer.
tr: Seçili tabakanın görünen kısmını sabitle.

en: Show/Hide Text/Icons
tr: Göster/Sakla Metin/İkon

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
tr: Görünen metin ve ikonları sabitle.

en: Layers
tr: Tabakalar

en: Open a list of all loaded layers.
tr: Yüklenilmiş olan tabakaların listesini göster.

en: Move the selected layer one row up.
tr: Seçili tabakayı bir satır yukarı taşı.

en: Move the selected layer one row down.
tr: Seçili tabakayı bir satır aşağı taşı.

en: Merge the layer directly below into the selected layer.
tr: Bu takayı seçili tabakanın altına koy.

en: Layers: {0}
tr: Tabakalar: {0}

en: Current Selection
tr: Güncel Seçim

en: Open a selection list window.
tr: Seçim listesi penceresini aç.

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
tr: Haritada seçili elemanları listedede seç.

en: Zoom to selected element(s)
tr: Seçili eleman(lara) yakınlaş

en: Refresh the selection list.
tr: Seçim listesini yenile.

en: Search
tr: Arama

en: Search for objects.
tr: Objeleri ara.

en: Zoom to selection
tr: Seçime yakınlaş

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
tr: Seçim.: İlişki.:{0} / Yollar:{1} / Kavşaklar:{2}

en: Selection
tr: Seçim

en: {0} way | {0} ways
tr[0]: {0} Yol
tr[1]: {0} Yollar

en: {0} node | {0} nodes
tr[0]: {0} Kavşak
tr[1]: {0} Kavşaklar

en: {0} relation | {0} relations
tr[0]: {0} İlişki
tr[1]: {0} İlişkiler

en: Selection: {0}
tr: Seçim: {0}

en: Relations
tr: İlişkiler

en: Open a list of all relations.
tr: İlişkilerin listesini göster.

en: New
tr: Yeni

en: Create a new relation
tr: Yeni ilişki oluştur

en: Select this relation
tr: Bu ilişkiyi seç

en: Open an editor for the selected relation
tr: Seçili ilişki için bir editör aç.

en: Delete the selected relation
tr: Seçili ilişkiyi sil

en: Relations: {0}
tr: İlişkiler: {0}

en: Info
tr: Bilgi

en: Command Stack
tr: Komut Yığını

en: Open a list of all commands (undo buffer).
tr: Bütün komutların listesini göster (Geri Al Alanı).

en: Command Stack: {0}
tr: Komut Yığını: {0}

en: Conflict
tr: Çelişki

en: Merging conflicts.
tr: Çelişkileri Birleştir.

en: Resolve
tr: Çözümle

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
tr: Seçili nesneler için birleştime penceresi aç.

en: Please select something from the conflict list.
tr: Lütfen çelişki listesinden bir seçim yapınız.

en: Resolve Conflicts
tr: Çelişkileri Çözümle

en: Conflicts: {0}
tr: Çeşişkiler: {0}

en: Conflicts
tr: Çelişkiler

en: conflict
tr: Çelişki

en: background
tr: arkaplan

en: gps marker
tr: gps imleçi

en: marker | markers
tr[0]: imleç
tr[1]: imleçler

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
tr[0]: {0} {1} imleçten oluşur
tr[1]: {0} {1} imleçten oluşur

en: Customize Color
tr: Renkleri Ayarla

en: Default
tr: Varsayılan

en: Choose a color
tr: Renk seç

en: Synchronize Audio
tr: Sesi Eşle

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
tr: Eşlemeye yardımcı bir ses duyduğunuzda, çalan sesi durdurunuz.

en: Audio synchronized at point {0}.
tr: Ses {0} noktasında eşlendi.

en: Unable to synchronize in layer being played.
tr: Çalan tabakada eşleme yapılamadı.

en: Make Audio Marker at Play Head
tr: Ses dosyasının başlangıcını işaretle

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
tr: Sesi işaretlemek istediğinizde çalan kaydı durdurmanız gerekir.

en: No existing audio markers in this layer to offset from.
tr: Sesi işaretleyecek herhangi bir nesne yok.

en: name
tr: sism

en: desc
tr: Tanım

en: symbol
tr: sembol

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
tr: Bu imleç için tanımlanan link gösterilemedi.

en: (URL was:
tr: (URL :

en: Error displaying URL
tr: Linkin gösterilmesinde hata

en: You need to drag the play head near to the GPX track whose associated sound track you were playing.
tr: GPX kaydını ses ile beraber çalmak için sesi uygun noktaya getirmeniz gerekir.

en: You need to SHIFT-drag the play head onto an audio marker or onto the track point where you want to synchronize.
tr: Ses imlecinin üzerine SHIFT-ile sürükleyiniz veya eşleyeceğiniz noktaya sürükleyiniz.

en: Unable to create new audio marker.
tr: Yeni ses imleci oluşturulamadı.

en: Convert to data layer
tr: Bilgi tabakasına çevir

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:
tr: <html>İşlenilmemiş GPS bilgisis yüklemek zararlı olabilir.<br>Eğer izleri yüklemek isterseniz buraya bakınız:

en: Converted from: {0}
tr: Çevrildiği yer: {0}

en: Upload this trace...
tr: Bu izi yükle...

en: <html>This functionality has been added only recently. Please<br>use with care and check if it works as expected.</html>
tr: <html>Bu özellik yeni eklenildi. Lütfen<br> kullanırken dikkatli kullanınız.</html>

en: Upload track filtered by JOSM
tr: JOSM tarafından filtrelenen izleri yükle

en: Upload raw file: {0}
tr: Ham dosya yükle: {0}

en: Upload raw file:
tr: Ham dosya yükle:

en: Description:
tr: Tanım:

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: GPX-Upload
tr: GPX-Yükle

en: gps point
tr: gps noktası

en: track | tracks
tr[0]: iz
tr[1]: izler

en: point | points
tr[0]: nokta
tr[1]: noktalar

en: a track with {0} point | a track with {0} points
tr[0]: {0} noktalı iz
tr[1]: {0} noktalı iz

en: {0} consists of {1} track | {0} consists of {1} tracks
tr[0]: {0} {1} izden oluşur
tr[1]: {0} {1} izden oluşur

en: {0} point | {0} points
tr[0]: {0} nokta
tr[1]: {0} noktalar

en: Customize line drawing
tr: Çizimi özelleştir

en: Use global settings.
tr: Genel ayarları kullan.

en: Draw lines between points for this layer.
tr: Bu tabaka için çizgiler arasını birleştir.

en: Do not draw lines between points for this layer.
tr: Bu tabaka için çizgileri birleştirme.

en: Select line drawing options
tr: Çizim seçeneklerini seçiniz

en: Markers From Named Points
tr: işaretli noktalardan imleçler

en: Named Trackpoints from {0}
tr: {0} isim verilen izler

en: Import Audio
tr: Sesi içeri al

en: Import images
tr: Görüntüleri içeri al

en: JPEG images (*.jpg)
tr: JPEG görüntüsü (*.jpg)

en: {0} track,  | {0} tracks,
tr[0]: {0} iz,
tr[1]: {0} izler,

en: {0} route,  | {0} routes,
tr[0]: {0} rut,
tr[1]: {0} rut,

en: {0} waypoint | {0} waypoints
tr[0]: {0} yol noktaları
tr[1]: {0} yol noktaları

en: Name: {0}
tr: İsim: {0}

en: Description: {0}
tr: Tanım: {0}

en: Timespan:
tr: Zaman_aralığı:

en: Length:
tr: Uzunluk:

en: Tags (keywords in GPX):
tr: Etiketler (GPX deki anahtar isimler):

en: time
tr: zaman

en: Download from OSM along this track
tr: OSM den bu izi indir

en: Download everything within:
tr: Bunun içindeki herşeyi indir:

en: {0} meters
tr: {0} metre

en: Maximum area per request:
tr: Her istek için max. alan:

en: {0} sq km
tr: {0} km2

en: <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
tr: <html>Bu hareket {0} ayrı indirme<br> isteği gerektirir. <br>Devam etmek istiyor musunuz?</html>

en: Audio markers from {0}
tr: {0} daki ses imleçleri

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
tr: Tabakada ses ile ilişkilendirilecek GPX izi yok.

en: Some waypoints with timestamps from before the start of the track were omitted.
tr: Bazı zaman damgalı yolnoktaları, izin başlangıcından öncekiler atlanıldı.

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
tr: Bazı çok uzak yol noktaları, zaman hassiyetine uymadığı için çıkartıldı.

en: Images for {0}
tr: {0} için görüntüler

en: Read GPX...
tr: GPX Oku...

en: No time for point {0} x {1}
tr: Noktalrı için {0} x {1} zaman yok

en: Cannot read time "{0}" from point {1} x {2}
tr: Zaman şu noktalar  "{0}" {1} x {2} için okunamadı

en: No images with readable timestamps found.
tr: Zaman damgası okunabilen bir görüntü bulunamadı.

en: Reading {0}...
tr: {0} Okunuyor...

en: Geotagged Images
tr: Geotagged Görüntüler

en: GPS start: {0}
tr: GPS başlangıç: {0}

en: GPS end: {0}
tr: GPS bitiş: {0}

en: current delta: {0}s
tr: şu anki delta: {0}s

en: timezone difference:
tr: zaman dilimi farkı:

en: image | images
tr[0]: görüntü
tr[1]: görüntüler

en: {0} within the track.
tr: {0} izde var.

en: Sync clock
tr: Saati eşle

en: The date in file "{0}" could not be parsed.
tr: "{0}" dosyasındaki zaman ayrıştırılamadı.

en: There is no EXIF time within the file "{0}".
tr:  EXIF zamanı "{0}" dosyasında yok.

en: Image
tr: Görüntü

en: Enter shown date (mm/dd/yyyy HH:MM:SS)
tr: Gösterilecek tarihi giriniz (ay/gün/yıl saat:dakika:saniye)

en: GPS unit timezone (difference to photo)
tr: GPS ünitesi zamandilimi (resim farkı)

en: Syncronize Time with GPS Unit
tr: GPS ile zamanı eşle

en: Time entered could not be parsed.
tr: Girilen zaman ayrıştırılamadı.

en: outside downloaded area
tr: indirilen alanın dışında

en: node | nodes
tr[0]: kavşak
tr[1]: kavşaklar

en: way | ways
tr[0]: yol
tr[1]: yollar

en: {0} consists of:
tr: {0} şunları içerir:

en:  ({0} deleted.)
tr:  ({0} silindi.)

en: Convert to GPX layer
tr: GPX tabakasına çevir

en: scale
tr: ölçek

en: Version {0}
tr: Versiyon {0}

en: Initializing
tr: Ayarlar Okunuyor

en: Could not read bookmarks.
tr: Yer imleçleri okunamadı.

en: Could not write bookmark.
tr: Yer imleçleri yazılamadı.

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
tr: Fare imleci üzerindeki coğrafi boylam.

en: The name of the object at the mouse pointer.
tr: Fare imleci üzerindeki objenin adı.

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
tr: Fare imleci üzerindeki coğrafi enlem.

en: The angle between the previous and the current way segment.
tr: Önceki ve şimdiki yol kısımları arasındaki açı.

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
tr: Segment çizildi.

en: The length of the new way segment being drawn.
tr: Yeni yol segmentinin uzunluğu çizildi.

en: (no object)
tr: (obje yok)

en: Color
tr: Renk

en: Name
tr: İsim

en: Paint style {0}: {1}
tr: Boya Stili {0}: {1}

en: Choose
tr: Seç

en: Please select a color.
tr: Lütfen Bir Renk Seçiniz.

en: Choose a color for {0}
tr: {0} için bir renk seçiniz

en: Colors used by different objects in JOSM.
tr: JOSM da farklı objlerin kullandığı renkler.

en: Colors
tr: Renkler

en: The base URL for the OSM server (REST API)
tr: OSM için asıl link

en: Login name (email) to the OSM account.
tr: OSM için Login adı (email) .

en: Login password to the OSM account. Leave blank to not store any password.
tr: OSM için login şifresi, herhangi şifre saklamamak için boş bırakınız.

en: Base Server URL
tr: Asıl Link

en: OSM username (email)
tr: OSM kullanıcı_adı (e-mail)

en: OSM password
tr: OSM şifresi

en: <html>WARNING: The password is stored in plain text in the preferences file.<br>The password is transfered in plain text to the server, encoded in the URL.<br><b>Do not use a valuable Password.</b></html>
tr: <html>UYARI: şifre konfigürasyon dosyasında düz metin olarak tutulmaktadır.<br>şifre internet üzerinde aynı şekilde düz metin olarak gönderilmektedir. <br><b>Değerli bir şifre kullanmayınız.</b></html>

en: Enable built-in defaults
tr: Önceden tanımlanmış ayarları etkinleştir

en: Tagging preset source
tr: İlk ayarların kaynağı gösteriliyor

en: The sources (URL or filename) of tagging preset definition files. See http://josm.openstreetmap.de/wiki/TaggingPresets for help.
tr: Etiketleme ayarları kaynakları dosyası, yardım için:http://josm.openstreetmap.de/wiki/TaggingPresets.

en: Add a new tagging preset source to the list.
tr: Yeni bir etiketleme ayar dosyası ekle.

en: Delete the selected source from the list.
tr: Seçili kaynağı listeden sil.

en: Tagging Presets
tr: Etiketleme Ayarları

en: Tagging preset sources
tr: Etiketleme ayar kaynakaları

en: Keep backup files
tr: Backup dosyalarını sakla

en: When saving, keep backup files ending with a ~
tr: Saklama sırasında backup dosyalarının sonuna ~ ekle

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Configure available plugins.
tr: Yüklü eklentileri ayarla.

en: Download List
tr: İndirme listesi

en: Downloaded plugin information from {0} site | Downloaded plugin information from {0} sites
tr[0]: {0} sitesinden indirilen eklenti
tr[1]: {0} sitesinden indirilen eklentiler

en: No plugin information found.
tr: Eklenti bilgisi bulunamadı.

en: Update
tr: Güncelle

en: Configure Sites...
tr: Siteleri Ayarla...

en: Add either site-josm.xml or Wiki Pages.
tr: site-josm.xml veya Wiki Pages ekle.

en: Please select an entry.
tr: Lütfen bir seçim yapınız.

en: Configure Plugin Sites
tr: Eklenti sitelerini ayarla

en: All installed plugins are up to date.
tr: Bütün eklentiler güncel.

en: Update the following plugins:
    
    {0}
tr: Şu eklentileri güncelle:
    
    {0}

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: {0}: Version {1}{2}
tr: {0}: Versiyon {1}{2}

en: Plugin bundled with JOSM
tr: Eklenti JOSM ile beraber geliyor.

en: no description available
tr: Açıklama mevcut değil

en: Plugin archive already available. Do you want to download the current version by deleting existing archive?
    
    {0}
tr: Eklenti arşivi zaten mevcut. Yeni listeyi indirmek istiyormusunuz? eski liste silinecek!
    
    {0}

en: Plugin already exists
tr: Eklentiler zaten mevcut

en: Error deleting plugin file: {0}
tr: Eklentinin silinmesinde hata: {0}

en: Error reading plugin information file: {0}
tr: Eklentinin açıklaması okunamadı: {0}

en: Download the following plugins?
    
    {0}
tr: Şu eklentileri indir?
    
    {0}

en: Download missing plugins
tr: Eksik eklentileri yükle

en: Default (Auto determined)
tr: Varsayılan (Otomatik Seçilir)

en: Language
tr: Dil

en: Show object ID in selection lists
tr: Seçim listesindeki objenin ID sini göster

en: Look and Feel
tr: Görünüm

en: Enable proxy server
tr: Proxy kullan

en: Proxy Settings
tr: Proxy Ayarları

en: Proxy server username
tr: Proxy server kullanıcı_adı

en: Proxy server password
tr: Proxy server şifresi

en: Display the Audio menu.
tr: Ses menüsünü göster.

en: Label audio (and image and web) markers.
tr: Ses, görüntü ve web imleçlerini işaretle.

en: Display live audio trace.
tr: Aktif ses izini göster.

en: Create non-audio markers when reading GPX.
tr: GPX dosyası okunurken sessiz imleç oluştur.

en: Explicit waypoints with valid timestamps.
tr: Kesin ve geçerli zaman damgalı yol noktaları.

en: Explicit waypoints with time estimated from track position.
tr: Zamanı tahmin edilen kesin yol noktaları, izlerden.

en: Named trackpoints.
tr: İsimlendirilmiş izler.

en: Start of track (will always do this if no other markers available).
tr: İzin başlangıcı (başka imleç yoksa hep bu kullanılır).

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
tr: Asıl araç çubuğundan ses menusunu gizle/göster.

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
tr: Sesin kayıt edildiği yerde hareketli bir ikonu iz boyunca göster.

en: Put text labels against audio (and image and web) markers as well as their button icons.
tr: Bütünses,görüntü ve web imleçleri metin etiketi yerleştir.

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
tr: GPX dosyası açılınca otomatik olarak yol noktalarından imleç tabakası oluştur

en: When importing audio, make markers from...
tr: Sesi içeri alırken, imleçler oluştur

en: When importing audio, apply it to any waypoints in the GPX layer.
tr: Sesi içeri alırken, herhangi bir yol noktasına GPX tabakasında ekle

en: Automatically create audio markers from trackpoints (rather than explicit waypoints) with names or descriptions.
tr: İsmi veya tanımlaması olan izlerden otomatik olarak ses imleçleri oluştur,

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
tr: İlgili düğmeye basıldıktan sonra ilieri veya geri atlama zamanı, sn olarak

en: Forward/back time (seconds)
tr: İleri/Geri (saniye)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
tr: Hız ilerleme durumu

en: Fast forward multiplier
tr: Hızlı ilerleme çarpanı

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
tr: Sein çalınması bu saniyede başlar (öncesinde veya sonrasında), ses izi gereklidir

en: Lead-in time (seconds)
tr: Lead-in zamanı (saniye)

en: The ratio of voice recorder elapsed time to true elapsed time
tr: Asıl kayıt zamanı ile kayıt cihazının kaydettiği zaman arası oran

en: Voice recorder calibration
tr: Ses kayıt cihazı kalibrasyonu

en: Display Settings
tr: Ayarları Göster

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
tr: Programın görünüşünü değiştirmeye yarayan bir çok ayar

en: Connection Settings
tr: Bağlantı Ayarları

en: Connection Settings for the OSM server.
tr: OSM server bağlantı ayarları.

en: Map Settings
tr: Harita Ayarları

en: Settings for the map projection and data interpretation.
tr: Harita Projeksiyonu ve İnterpolasyon Ayarları.

en: Audio Settings
tr: Ses Ayarları

en: Settings for the audio player and audio markers.
tr: Ses çalıcısı ve ses imleç ayarları.

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
tr: Ayarların aktif olamsı için programı açıp/kapatmalısınız.

en: Draw lines between raw gps points.
tr: GPS noktaları boyunca çiz.

en: Force lines if no segments imported.
tr: Herhangi bir segment içeri alınmadıysa çizgileri zorla.

en: Draw large GPS points.
tr: Geniş gps noktaları çiz.

en: Color tracks by velocity.
tr: İvme gösteren izlerin renkleri.

en: Car
tr: Araba

en: Bicycle
tr: Bisiklet

en: Foot
tr: Ayak

en: Draw Direction Arrows
tr: Yön oklarını çiz

en: Fast drawing (looks uglier)
tr: Hızlı Çizim (kötü görünür)

en: Only interesting direction hints (e.g. with oneway tag).
tr: Sadece ilginiç yön ipuçlar (ör:tek yön).

en: Only on the head of a way.
tr: Sadece yolun başında

en: Draw segment order numbers
tr: Segment sıra numaralarını çiz

en: Draw boundaries of downloaded data
tr: İndirilen alan için sınırları çiz

en: Draw virtual nodes in select mode
tr: Seçim modunda sanal kavşakları çiziniz

en: Draw inactive layers in other color
tr: Pasif tabakaları başka renkte çiz

en: Smooth map graphics (antialiasing)
tr: Düzgün harita grafikleri (antialiasing)

en: If your gps device draws too few lines, select this to draw lines along your way.
tr: GPS çok az ölçüm yapmışsa, bu yolu yön olarak seç

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to '-1' to draw all lines.
tr: Çizgilerin çizilmesi için maximum uzunluk (metre) . Herşeyin çizilmesi için '-1' yap.

en: Maximum length (meters)
tr: Maximum uzunluk (metre)

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
tr: Gelen çizimde herhangi bilgi olmasa bile çizime zorla.

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
tr: GPS noktalarını bağlayan yönler için okları çiz.

en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
tr: Yön çizgi okları için tablo değerlerini kullan hesap yapma.

en: Don't draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
tr: Son çizilen çizgiden sonra bu kadar boşluk varsa okları çizme

en: Minimum distance (pixels)
tr: Minimum uzaklık (pixel)

en: Choose the hue for the track color by the velocity at that point.
tr: Bu nokta için ivme izini gösteren rengi seç.

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
tr: Farklı ortalama hızar için farklı renklerin kullanılmasına izin ver

en: Draw larger dots for the GPS points.
tr: GPS noktaları için geniş nokta çiz.

en: GPS Points
tr: GPS Noktaları

en: Draw direction hints for way segments.
tr: Yol segmentleri için yön ipuçları çiz.

en: Draw the order numbers of all segments within their way.
tr: Her segment için kendi yolu buyunca sıra numarası çiz.

en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
tr: Daha düzgün harita grafikleri için 'antialiasing' uygula  .

en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
tr: Server'dan gelen bilginin sınırlarını çiz .

en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
tr: Kolay yol düzenlemesi için sanal kavşaklar çiz.

en: Draw the inactive data layers in a different color.
tr: Pasif tabakaları farklı renklerde çiz.

en: Separator
tr: Ayıraç

en: Toolbar
tr: Araç Çubuğu

en: Available
tr: Mevcut

en: Toolbar customization
tr: Araç Çubuğu Özelleştir

en: Customize the elements on the toolbar.
tr: Araç çubuğundaki elemanlar özelleştir.

en: Map Projection
tr: Harita Projeksiyonu

en: Projection method
tr: Projeksiyon türü

en: Display coordinates as
tr: koordinatları şu şekilde göster

en: Shortcut Preferences
tr: Kısayol Tercihleri

en: Changing keyboard shortcuts manually.
tr: Klavye kısayollarını elle değiştir.

en: Action
tr: Aksiyon

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Advanced Preferences
tr: İleri Tercihler

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
tr: Tercihleri doğrudan ayarla. Dikkatli kullanılmalı!

en: Current value is default.
tr: Seçim varsayılan değer.

en: Default value is ''{0}''.
tr: Varsayılan değer ''{0}''.

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
tr: Varsayılan değer bilinmiyor (ayar henuz kullanılmadı).

en: Enter a new key/value pair
tr: Yeni bir anahtar/değer çifti gir

en: New value for {0}
tr: {0} için yeni değer

en: disabled
tr: seçilemez

en: no modifier
tr: Belirteç yok

en: <h1><a name="top">Keyboard Shortcuts</a></h1>
tr: <h1><a name="top">Klavye Kısayolları</a></h1>

en: <p>Please note that shortcuts keys are assigned to the actions when JOSM is started. So you need to <b>restart</b> JOSM to see your changes.</p>
tr: <p>Kısayollar program ilk açıldığında belirlenirdeğişiklikleri görmek için JOSM u <b>Yeniden Başlatmalısınız</b> </p>

en: <p>Furthermore, the shortcuts are activated when the actions are assigned to a menu entry of button for the first time. So some of your changes may become active even without restart --- but also without collistion handling. This is another reason to <b>restart</b> JOSM after making any changes here.</p>
tr: <p>BAzı kısayollar ilgili düğmeye ilk defa basıldığında aktif oluryani yaptığınız değişiklik program yeniden açılmadanda aktif olabilir fakat herhangi bir sorun oluşmaması için programı  <b>yeniden başlatmalısınız</b>.</p>

en: <p>You may notice that the key selection list on the next page lists all keys that exist on all kinds of keyboards Java knows about, not just those keys that exist on your keyboard. Please use only those values that correspond to a real key on your keyboard. So if your keyboard has no 'Copy' key (PC keyboard don't have them, Sun keyboards do), the do not use it. Also there will be 'keys' listed that correspond to a shortcut on your keyboard (e.g. ':'/Colon). Please also do not use them, use the base key (';'/Semicolon on US keyboards, '.'/Period on German keyboards, ...) instead. Not doing so may result in conflicts, as there is no way for JOSM to know that Ctrl+Shift+; and Ctrl+: actually is the same thing on an US keyboard...</p>
tr: <p>Kısayollar konusunda dikkat edilmesi gereken konu ise kısayol tanımlamasındaJava nın tanıdığı klavyeler esas alınmalıdır. Farklı klavye tiplerinde yapılacak  kısayol atamaları gerçekleşmeye bilir veya program tarafında çakışma olarak algılanabilir.</p>

en: <p>Thank you for your understanding</p>
tr: <p>Anlayışınız için teşekkürler</p>

en: <h1>Modifier Groups</h1>
tr: <h1>Düzenleyici Grupları</h1>

en: <p>The last page lists the modifier keys JOSM will automatically assign to shortcuts. For every of the four kinds of shortcuts there are three alternatives. JOSM will try those alternative in the listed order when managing a conflict. If all alternatives would result in shortcuts that are already taken, it will assign a random shortcut instead.</p>
tr: <p>Son sayfada listelenen kısayollar otomatik olarak atanacaktır Her dörtlü grup kısayol için üç alternatif vardır. JOSM her alternatifi deneyecektir, eğer sonuç alınmazsa rastgele bir atama yapılacaktır.</p>

en: <p>The pseudo-modifier 'disabled' will disable the shortcut when encountered.</p>
tr: <p>Sanal düzenleyci pasif haldedir, aktif hale gelince bütün kısayollar pasif olacaktır.</p>

en: Read First
tr: İlk Okuncaktır

en: Use default
tr: Varsayılanı Kullan

en: Disable
tr: Etkisiz Kıl

en: Key:
tr: Anahtar:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
tr: Dikkat: Gerçek Klavye tuşları kullanının!

en: Keyboard Shortcuts
tr: klavye kısayolları

en: Edit Shortcuts
tr: kısayolları düzenle

en: Primary modifier:
tr: Asıl Düzenleyiciler:

en: Secondary modifier:
tr: İkincil Düzenleyiciler:

en: Tertiary modifier:
tr: Üçüncül Düzenleyiciler:

en: Menu Shortcuts
tr: Menu Kısayolları

en: Hotkey Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Subwindow Shortcuts
tr: AltPancere Kısayolları

en: Modifier Groups
tr: Düzenleyici Grupları

en: layer not in list.
tr: tabaka listede yok.

en: usage
tr: kullanım

en: options
tr: seçenekler

en: Show this help
tr: Bu Yardımı Göster

en: Standard unix geometry argument
tr: Standart unix geometry argümanı

en: Download the bounding box
tr: Kutu ile belirlenen sınırları indir

en: Download the location at the url (with lat=x&lon=y&zoom=z)
tr: Linkteki bilgiyi indir (lat=x&lon=y&zoom=z)

en: Open file (as raw gps, if .gpx)
tr: Dosya Aç (ham gps, eğer .gpx ise)

en: Download the bounding box as raw gps
tr: Kutu ile belirlenen alanı ham gps olarak indir

en: Select with the given search
tr: Yapılan aramaya göre seçim yap

en: Don't launch in fullscreen mode
tr: Tam ekran ise çalıştırma

en: Reset the preferences to default
tr: Tercihleri varsayılan değerlere getir

en: Set the language.
tr: Dil seçimi.

en: examples
tr: örnekler

en: Parameters are read in the order they are specified, so make sure you load
    some data before --selection
tr: Parametreler belirlenmiş bir sıra ile okunur, emin olmak istiyorsanız
    bir harita yükleyiniz --selection

en: Instead of --download=<bbox> you may specify osm://<bbox>
tr: --download=<bbox> indirmek yerine osm://<bbox> kullanabilirsin

en: Cannot open preferences directory: {0}
tr: Tercihler klasörü açılamıyor: {0}

en: Preferences file had errors. Making backup of old one to {0}.
tr: Tercihler dosyasında hata. Eskisi yedek olarak kullanılıyor {0}.

en: Activating updated plugins
tr: Güncellenen eklentiler aktif olacak

en: Activating the updated plugins failed. Check if JOSM has the permission to overwrite the existing ones.
tr: Güncellenen eklentilerin aktif hale getirilemedi. JOSM un var olanların üzerine yazma yetkisi varmıdır kontrol ediniz.

en: Loading early plugins
tr: Eski eklentiler yükleniyor

en: Setting defaults
tr: Varsayılan ayarlar alınıyor

en: Loading plugins
tr: Eklentiler yükleniyor

en: {0} object has conflicts: | {0} objects have conflicts:
tr[0]: {0} objede çakışma var:
tr[1]: {0} objelerde çalışma var:

en: my version:
tr: versiyonum:

en: their version:
tr: onların versiyonu:

en: resolved version:
tr: çözülen versiyon:

en: Error while parsing
tr: Ayrıştırma esnasında hata

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: An error occurred in plugin {0}
tr: Eklentide hata oluştu {0}

en: Update Plugins
tr: Eklentileri Güncelle

en: There were problems with the following plugins:
    
     {0}
tr: Şu eklentilerde sorun var:
    
     {0}

en: {0} Plugin successfully updated. Please restart JOSM. | {0} Plugins successfully updated. Please restart JOSM.
tr[0]: {0} Eklenti güncelledi. Programı yeniden açınız.
tr[1]: {0} Eklentiler güncelledi. Programı yeniden açınız.

en: Could not download plugin: {0} from {1}
tr: Eklenti indirilemedi: {0} ve {1}

en: The plugin {0} seems to be broken or could not be downloaded automatically.
tr: Eklenti {0} göründüğü kadarıyla linki bozuk veya otomatik indirilemiyor .

en: RemoveRelationMember
tr: İlişkiÜyesinikaldır

en: Rotate
tr: Dönder

en: Sequence
tr: Sıra

en: Move
tr: Taşı

en: Change
tr: Değiştir

en: Remove "{0}" for {1} ''{2}''
tr: Kaldır "{0}" için {1} ''{2}''

en: Set {0}={1} for {1} ''{2}''
tr: Ayarla {0}={1} için {1} ''{2}''

en: object | objects
tr[0]: obje
tr[1]: objeler

en: Remove "{0}" for {1} {2}
tr: Kaldır "{0}" için {1} {2}

en: Set {0}={1} for {1} {2}
tr: Ayarla {0}={1} için {1} {2}

en: Delete {1} {0}
tr: Sil {1} {0}

en: Delete {0} {1}
tr: Sil {0} {1}

en: Selection "{0}" is used by relation "{1}" with role {2}.
    Delete from relation?
tr: Seçim "{0}" ,"{1}" ilişkisi tarafından {2} rölü için kullanılıyor.
    İlişkiden sil?

en: Conflicting relation
tr: İlişkilerde Karışıklık

en: Selection "{0}" is used by relation "{1}".
    Delete from relation?
tr: Seçim "{0}", ilişki "{1}" tarafından kullanılıyor.
    İlişkiden Sil?

en: Split way segment
tr: Yol segmentini ayrıştır

en: You are about to delete nodes outside of the area you have downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you don't see) might use them.<br>Do you really want to delete?
tr: İndirdiğiniz alan dışındaki bir kavşağı sileceksiniz.<br>Göremediğiniz başka objeler onu kullanıyor olabilir. <br>Gerçekten silmek istiyormusunuz?

en: Resolve {0} conflicts in {1} objects
tr: Çözümle {0} karşıklıkları {1} objelerinde

en: deleted
tr: silindi

en: true
tr: doğru

en: false
tr: yanlış

en: position
tr: pozisyon

en: different
tr: farklı

en: Decimal Degrees
tr: Ondalık Derece

en: Degrees Minutes Seconds
tr: Derece Dakika Saniye

en: S
tr: G

en: N
tr: K

en: W
tr: B

en: E
tr: D

en: The projection "{0}" is designed for
    latitudes between 46.1° and 57° only.
    Use another projection system if you are not using
    a French WMS server.
    Do not upload any data after this message.
tr: Projeksiyon "{0}" şu alanlar için tasarlandı
    enlem  46.1° ve 57° arası.
    Lütfen farklı bier projeksiyonu seçiniz
    eğer Fransız WMS kullanmıyorsanız.
    Bu mesajdan sonra herhangi bir şey yükleme.

en: IMPORTANT : data positioned far away from
    the current Lambert zone limits.
    Do not upload any data after this message.
    Undo your last action, Save your work 
    and Start a new layer on the new zone.
tr: ÖNEMLİ : bilgi pozisyonu şu anda kullanılan
    Lambert alanı limitleri dışında.
    Bu mesajdan sonra herhangi bir şey yükleme.
    Son komutu geri al (undo), çalışmayı sakla 
    ve yeni bir tabaka üzerinde tekrar başla.

en: Lambert Zone (France)
tr: Lambert Zone (Fransa)

en: Preferences stored on {0}
tr: Tercihler {0} üzerinde saklanıldı

en: Could not load preferences from server.
tr: Tercihler serverdan alınamadı.

en: Area style way is not closed.
tr: Alan stili yol kapalı değil.

en: multipolygon way ''{0}'' is not closed.
tr: multipoligon yolu ''{0}'' kapalı değil.

en: Empty member in relation.
tr: İlişkide boş üye.

en: Deleted member ''{0}'' in relation.
tr: ''{0}'' üyesini ilişkiden sil.

en: Way ''{0}'' with less than two points.
tr: Yol ''{0}'' iki noktadan az içeriyor.

en: No useful role ''{0}'' for Way ''{1}''.
tr: Kullanışlı rol yok ''{0}''  ''{1}'' yolu için.

en: Non-Way ''{0}'' in multipolygon.
tr: Yol-Değil ''{0}'' multipolygon içinde.

en: No outer way for multipolygon ''{0}''.
tr: Multipoligon için dış yol yok ''{0}''.

en: Intersection between ways ''{0}'' and ''{1}''.
tr: Bu ''{0}'' ve ''{1}'' yolları arasında kesişim.

en: Inner way ''{0}'' is outside.
tr: iç yol ''{0}'' dışarıda.

en: Style for inner way ''{0}'' equals multipolygon.
tr: İç yol stili ''{0}'' multipolygon .

en: Style for outer way ''{0}'' mismatches.
tr: Dış yol stili ''{0}'' bulunamadı.

en: untagged
tr: etiketsiz

en: text
tr: metin

en: inactive
tr: durgun

en: selected
tr: seçilmiş

en: relation | relations
tr[0]: ilişki
tr[1]: ilişkiler

en: untagged way
tr: etiketsiz yol

en: incomplete way
tr: eksik yol

en: Error: {0}
tr: Hata: {0}

en: Warning: {0}
tr: Uyarı: {0}

en: incomplete
tr: eksik

en: highway
tr: Karayolu

en: railway
tr: demiryolu

en: waterway
tr: suyolu

en: landuse
tr: arazi kullanımı

en: {0} member | {0} members
tr[0]: {0} üye
tr[1]: {0} üyeler

en: Duplicate
tr: Çift

en: Duplicate selection by copy and immediate paste.
tr: Kopyala ve Yapştır ile seçimi çiftle.

en: Edit: {0}
tr: Düznele: {0}

en: JOSM Online Help
tr: JOSM Online Yardım Dosyası

en: Open in Browser
tr: Tarayıcıda Açınız

en: Can only edit help pages from JOSM Online Help
tr: Yardım dosyalaları sadece online oalrak düzenlebilir

en: Error while loading page {0}
tr: Sayfanın yüklenmesinde hata {0}

en: View: {0}
tr: Görüntü: {0}

en: Delete selected objects.
tr: Seçili Objeleri Sil.

en: Rename layer
tr: Takayı yeniden isimlerdir

en: Also rename the file
tr: Dosyayıda yeniden isimlendir

en: Could not rename the file "{0}".
tr: Dosyaya isim verilemedi "{0}".

en: History of Element
tr: Elemanın Geçmişi

en: Display history information about OSM ways or nodes.
tr: OSM yolları ve kavşakları için geçmiş bilgisini göster.

en: Please select at least one node, way or relation.
tr: Lütfen en az bir kavşak, yol veya ilişki seçiniz.

en: Align Nodes in Line
tr: Kavşakları bir çizgiye hizala

en: Move the selected nodes in to a line.
tr: Seçili kavşakları bir çizgiye taşı.

en: Tool: {0}
tr: Araç: {0}

en: Please select at least three nodes.
tr: lütfen en az üç kavşak seçiniz.

en: UNKNOWN
tr: BİLİNMEYEN

en: About
tr: Hakkında

en: Display the about screen.
tr: Hakkında penceresini göster.

en: Last change at {0}
tr: En son değişiklik {0}

en: Homepage
tr: Başlangıç Sayfası

en: Bug Reports
tr: Hata raporları

en: News about JOSM
tr: JOSM Haberleri

en: Readme
tr: Okubeni

en: Revision
tr: Revizyon

en: Contribution
tr: Katkılar

en: About JOSM...
tr: JOSM Hakkında...

en: File could not be found.
tr: Dosya bulunamadı.

en: Combine Way
tr: Yolları Birleştir

en: Combine several ways into one.
tr: Çeşitli yolları birine birleştir.

en: Please select at least two ways to combine.
tr: Lütfen birleştirmek için en az iki yol seçiniz.

en: The selected ways have differing relation memberships.  Do you still want to combine them?
tr: Seçili yollar farklı ilişkilere sahip, buna rağmen birleştirmek istiyormusunuz?

en: Combine ways with different memberships?
tr: Farklı sınıflardaki yolları birleştir?

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
tr: Yollar şu anki pozisyonlarında birleştirilemiyorlar. Bazılarını değiştirmek istermisiniz?

en: Change directions?
tr: Yöneleri değiştir?

en: Enter values for all conflicts.
tr: Bütün çelişkilere değer ver.

en: Combine {0} ways
tr: {0} yolu birleştir

en: All the ways were empty
tr: Bütün yollar boştu

en: Could not combine ways (They could not be merged into a single string of nodes)
tr: Yollar birleştirilemez (Tek bir kavşak metni içine konulamaz)

en: Preferences...
tr: Tercihler...

en: Open a preferences page for global settings.
tr: Genel ayarlar için tercihler sayfasını aç.

en: Preferences
tr: Tercihler

en: OSM Server Files (*.osm *.xml)
tr: OSM Server Dosyaları (*.osm *.xml)

en: GPX Files (*.gpx *.gpx.gz)
tr: GPX Dosyaları (*.gpx *.gpx.gz)

en: NMEA-0183 Files (*.nmea *.txt)
tr: NMEA-0183 Dosyaları (*.nmea *.txt)

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
tr: Not: OSM lisansı ile GPL lisansı birbirne uygun değil. GPL lisanslı izleri yüklemek istermisiniz?

en: Export to GPX...
tr: GPX Yap...

en: Export the data to GPX file.
tr: GPX dosyasına çevir.

en: Nothing to export. Get some data first.
tr: Çevirecek bişey yok. Biraz bilgi edinin.

en: gps track description
tr: gps iz tanımı

en: Add author information
tr: Yazar bilgisi ekle

en: Real name
tr: gerçek İsim

en: Email
tr: E-Mail

en: Predefined
tr: Öntanımlı

en: Copyright year
tr: Copyright yılı

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Export options
tr: Dışarı verme opsiyonları

en: Error while exporting {0}:
    {1}
tr: Dışarı vermede hata {0}:
    {1}

en: Choose a predefined license
tr: Ön tanımlı lisans seçiniz

en: Save As...
tr: Farklı Kaydet...

en: Save the current data to a new file.
tr: Varolan bilgileri yeni bir dosyaya kaydet.

en: File: {0}
tr: Dosya: {0}

en: Split Way
tr: Yolları Böl

en: Split a way at the selected node.
tr: Seçili kavşakta yolu böl.

en: The current selection cannot be used for splitting.
tr: Yapılan seçim bölme için kullanılamaz.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
tr[0]: Seçili kavşak herhangi bir yolun ortasında değil.
tr[1]: Seçili kavşaklar herhangi bir yolun ortasında değil.

en: There is more than one way using the node(s) you selected. Please select the way also.
tr: Seçtiğiniz kavşak(lar) için birden fazla yol var. lütfen yol seçiniz

en: The selected nodes do not share the same way.
tr: seçili kavşaklar aynı yolu paylaşmıyorlar.

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
tr[0]: Seçili yol seçili kavşakları içermiyor.
tr[1]: Seçili yol seçili kavşakları içermiyor.

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
tr: Dairesel bir yolu bölmek için iki veya fazla kavşak seçiniz.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
tr: Yol seçili kavşaktan bölünemez. (İpucu: Yolun ortasından kavşak seçiniz)

en: A role based relation membership was copied to all new ways.
    You should verify this and correct it when necessary.
tr: Rol tabanlı ilişki bütün yeni yollara kopyalandı.
    Gerek duyulursa kontrol edilmeli

en: Split way {0} into {1} parts
tr: {0} Yolu  {1} parçaya bölünecek

en: data
tr: bilgi

en: layer
tr: tabaka

en: Zoom to {0}
tr: {0} a Yaklaş

en: Zoom the view to {0}.
tr: Görünümü {0} a yaklaştır.

en: Nothing selected to zoom to.
tr: Yaklaşılacak bir şey yok.

en: No conflicts to zoom to
tr: Yaklaşılacak çelişki yok

en: Create a new map.
tr: Yeni harita oluştur.

en: unnamed
tr: isimsiz

en: Reverse Ways
tr: Yolları ters çevir

en: Reverse the direction of all selected ways.
tr: Seçili yollar için yönü ters çevir.

en: Please select at least one way.
tr: Lütfen en az bir yol seçiniz.

en: Reverse ways
tr: Yolları ters çevir

en: Upload to OSM...
tr: OSM ye yükle...

en: Upload all changes to the OSM server.
tr: Bütün değişiklikleri OSM server'ına yükle.

en: Objects to add:
tr: Eklenilecek objeler:

en: Objects to modify:
tr: Düzenlenecek objeler:

en: Objects to delete:
tr: Silinecek objeler:

en: Upload these changes?
tr: Değişiklikleri yükle?

en: Nothing to upload. Get some data first.
tr: Yüklenilecek bişey yok. Lütfen ilk seçim yapınız.

en: There are unresolved conflicts. You have to resolve these first.
tr: Çözülmemiş çelişkiler var. İlk olarak çözümleyiniz.

en: No changes to upload.
tr: Yüklenilecek değişiklik yok.

en: Uploading data
tr: Bilgi yükleniyor

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste contents of paste buffer.
tr: Yapıştır hafızasındaki bilgileri yapıştır.

en: Open...
tr: Aç...

en: Open a file.
tr: Dosya aç.

en: Error while parsing {0}
tr: Ayrıştırma sırasında hata {0}

en: Could not read "{0}"
tr: Okunamadı "{0}"

en: Unknown file extension: {0}
tr: Bilinmeyen Dosya Uzantısı: {0}

en: Markers from {0}
tr: İmleçler {0}

en: Coordinates imported:
tr: İçeri alınan koordinatlar:

en: Malformed sentences:
tr: Yanlış cümleler:

en: Checksum errors:
tr: Kontoltoplamı hatası:

en: Unknown sentences:
tr: Bilinmeyen cümleler:

en: Zero coordinates:
tr: Sıfır koordinatlar:

en: NMEA import success
tr: NMEA içeri alınması başarılı

en: NMEA import faliure!
tr: NMEA içeri alınmasında hata!

en: Save
tr: Kaydet

en: Save the current data.
tr: Şimdiki bilgiyi kaydet.

en: Load Selection
tr: Seçili alanı yükle

en: Contact {0}...
tr: Kontak {0}...

en: Downloading...
tr: İndiriliyor...

en: Could not read from URL: "{0}"
tr: Link okunamadı: "{0}"

en: Parsing error in URL: "{0}"
tr: Link ayrıştırılamadı: "{0}"

en: Search...
tr: Ara...

en: No data loaded.
tr: Bilgi yüklenemedi.

en: Please enter a search string.
tr: Lütfen bir aramametni giriniz.

en: replace selection
tr: seçimi değiştiriniz

en: add to selection
tr: seçime ekleyiniz

en: remove from selection
tr: Seçimden çıkartınız

en: case sensitive
tr: Harf hassas

en: regular expression
tr: ifade anlatımı

en: No match found for ''{0}''
tr: ''{0}'' için herhangi karşılık bulunamadı

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
tr: ''{0}'' için yapılan aramada herhangi bir ekleme yapılmadı.

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
tr: ''{0}'' için yapılan aramada, herhangi birşey çıkartılmadı

en: Found {0} matches
tr:  {0} Eşleşme bulundu

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
tr: İfadede "{0}" şu noktada hata var {1}, tam hata:
    
    {2}

en: Missing arguments for or.
tr: or için eksik argüman.

en: Missing argument for not.
tr: not için eksik argüman.

en: Expected closing parenthesis.
tr: Parantezlerin kapanması beklenir.

en: Join Node to Way
tr: Kavşağı yola birleştir

en: Join a node into the nearest way segments
tr: Kavaşağı en yakın yol segmentine birleştir

en: Join Node and Line
tr: Yol ve Kavşağı birleştir

en: Align Nodes in Circle
tr: Daire içindeki kavşakları hizala

en: Move the selected nodes into a circle.
tr: Seçili kavşakları daire içine taşı.

en: Some of the nodes are (almost) in the line
tr: bazı kavşaklar zaten hizada

en: Please select at least four nodes.
tr: Lütfen en az dört kavşak seçiniz.

en: Internal Error: cannot check conditions for no layer. Please report this as a bug.
tr: Program Hatası: tabakalar için durumlar kontrol edilemediLütfen hata olarak bildiriniz

en: No document open so nothing to save.
tr: Döküman açık değil Kayıt yapılamaz.

en: The document contains no data. Save anyway?
tr: Dökümanda bilgi yok. Yinede Kaydet?

en: Empty document
tr: Boş döküman

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
tr: Çözülmemiş çelişkiler var. Çelişkiler kaydedilmeyecektir! Devam?

en: Save GPX file
tr: GPX olarak sakla

en: Save OSM file
tr: OSM dosyası olarak sakla

en: Could not back up file.
tr: Yedek dosyası oluşturulamadı.

en: Unknown file extension.
tr: Bilinmeyen dosya uzantısı.

en: An error occurred while saving.
tr: Kaydetme sırasında bir hata oluştu.

en: An error occurred while restoring backup file.
tr: Yedek dosyası içeri alınırken hata oluştu.

en: Redo
tr: Tekrar Yap

en: Redo the last undone action.
tr: Son bitmemiş komutu tekrar yap.

en: Delete Mode
tr: Silme Modu

en: Delete nodes or ways.
tr: Kavşak veya yolları sil.

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: don't delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
tr: Silmek için tıklayınız. Shift: yol segmentini siler. Alt: kullnılmayan kavşakları silmebir yol silerken. Ctrl:referans objelerini sil

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
tr: Çalan dosyayı sürükle ve bir izin yakınında bırak; SHIFT+bıraksesi senkronize etmek için.

en: Extrude
tr: Genişlet

en: Create areas
tr: Alanları Oluştur

en: Extrude Way
tr: Yolu genişlet

en: Release the mouse button to select the objects in the rectangle.
tr: Dikdörtgendeki objeleri seçmek için fare düğmesini bırakınız.

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
tr: İstediğiniz boyutta bir dikdörtgen çizin, sonra fare düğmesini bırakınız.

en: Release the mouse button to stop rotating.
tr: Dönmeyi durdurmak için fare düğmesini bırakınız.

en: Drag a way segment to make a rectangle.
tr: Dikdörtgen çizmek için bir yol segmentini sürükleyin.

en: Draw
tr: Çiz

en: Draw nodes
tr: Kavşakları Çiz

en: Mode: Draw Focus
tr: Mode: Odağı Çiz

en: Cannot add a node outside of the world.
tr: Dünya dışına bir kavşak ekleyemezsiniz.

en: Add node
tr: Kavşak Ekle

en: Add node into way
tr: Yola kavşak ekle

en: Connect existing way to node
tr: Varolan yolu kavşağa ekle

en: Add a new node to an existing way
tr: Varolan yola kavaşka ekle

en: Add node into way and connect
tr: Yola kavşak ekle ve birleştir

en: Click to create a new way to the existing node.
tr: Varolan kavşağa yeni yol eklemek için tıklayınız.

en: Click to make a connection to the existing node.
tr: Varolan kavşağı bağlamak için tıklayınız

en: Click to insert a node and create a new way.
tr: Kavşak eklemek ve yeni yol oluşturmak için tıklayınız.

en: Click to insert a new node and make a connection.
tr: Yeni bir kavşağa, bağlantı yapmak için tıklayınız.

en: Click to insert a new node.
tr: Yeni kavşak eklemek için tıklayınız.

en: Select, move and rotate objects
tr: Objeyi seç,taşı ve dönder

en: Add and move a virtual new node to way
tr: Sanal yeni bir kavşak ekle ve yola taşı

en: Cannot move objects outside of the world.
tr: Objeleri dünya dışına taşıyamazsın.

en: Release the mouse button to stop moving. Ctrl to merge with nearest node.
tr: Taşımayı durdurmak için fare düğmesini bırak. Ctrl ile en yakın kavşağa yapıştır.

en: Move objects by dragging; Shift to add to selection (Ctrl to remove); Shift-Ctrl to rotate selected; or change selection
tr: Objeleri sürükleyerek taşı; Shift ile seçime ekle (Ctrl ile çıkar);Shift-Ctrl ile seçimi dönder; veya seçimi değiştir

en: Zoom and move map
tr: Zoom ve Harita Taşı

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
tr: Sürükleyerek Zoom yap; Ctrl+ veya Ctrl-; beraber taşı Ctrl+Yukarı,aşağı,sol,sağzoom taşı ise sağ klik

en: Exit
tr: Çıkış

en: Exit the application.
tr: Programı Kapat.

en: Merge Nodes
tr: Kavşakları Birleştir

en: Merge nodes into the oldest one.
tr: Kavşakları en yaşlı olana birleştir.

en: Please select at least two nodes to merge.
tr: Lütfen birleşim için en az iki kavşak seçiniz.

en: The selected nodes have differing relation memberships.  Do you still want to merge them?
tr: Seçili kavşaklar, farklı ilişkileri var. Birleştirmek istiyormusun?

en: Merge nodes with different memberships?
tr: Farklı özellikli kavşakları birleştir?

en: Cannot merge nodes: Would have to delete a way that is still used.
tr: Kavşaklar birleştirlemiyor: Kullanılan bir yolun silinmesi gerekiyor.

en: Merge {0} nodes
tr: {0} Kavşak birleştirildi

en: Move nodes so all angles are 90 or 270 degree
tr: Kavşakları taşı, açılar 90 veya 270 derece olsun

en: Only two nodes allowed
tr: Sadece iki kavşak olabilir

en: Selection must consist only of ways.
tr: Seçimde sadece yollar olmalı.

en: Please select ways with almost right angles to orthogonalize.
tr: Ortogonal yapmak için uygun açılı yollar seçiniz.

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?
tr: <html>EPSG:4326 projeksiyonunu kullanıyorsunuz, projeksiyon istenmeyen sonuçlar<br> verebilir özellikle diktörgenel hizalamalarda.<br>Projeksiyonu değiştirmeniz önerilir.<br>Devam etmek istiyormusunuz?

en: Only one node selected
tr: Sadece bir kavşak seçili

en: Orthogonalize
tr: Orthogonalise

en: Toggle GPX Lines
tr: GPX hatlarını sabitle

en: Toggles the global setting ''{0}''.
tr: Genel ayarları sabitle ''{0}''.

en: Zoom In
tr: İçeri Yakınlaştır

en: Unselect All
tr: Seçimleri Kaldır

en: Unselect all objects.
tr: Objelerdeki seçimi kaldır.

en: Unselect All (Focus)
tr: Seçimleri Kaldır (Odak)

en: Unselect All (Escape)
tr: Seçimleri Kaldır (Kaçış)

en: Create Circle
tr: Daire Oluştur

en: Create a circle from three selected nodes.
tr: Seçili üç noktadan daire oluştur.

en: Please select exactly three nodes or one way with exactly three nodes.
tr: Lütfen üç nokta veya üç nokta içeren bir yol seçiniz.

en: Those nodes are not in a circle.
tr: Noktalar daire içinde değiller.

en: Open Location...
tr: Lokasyon Aç

en: Open an URL.
tr: Link Aç.

en: Separate Layer
tr: farklı Tabaka

en: Download Location
tr: Lokasyonu indir

en: Add Node...
tr: Kavşak Ekle...

en: Add a node by entering latitude and longitude.
tr: Enlem ve Boylam girerek kavşak ekle.

en: Enter the coordinates for the new node.
tr: Yeni kavşak için koordinat giriniz.

en: Use decimal degrees.
tr: Ondalık derece kullan.

en: Negative values denote Western/Southern hemisphere.
tr: Negatif sayılar Batı/Güney yarımküreyi gösterir .

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: up
tr: Yukarı

en: Move objects {0}
tr: Objeleri taşı {0}

en: down
tr: aşağı

en: left
tr: sol

en: right
tr: sağ

en: Move {0}
tr: Taşı {0}

en: Moves Objects {0}
tr: Objeleri taşı {0}

en: File exists. Overwrite?
tr: Dosya mevcut. Üzerine Yaz?

en: Overwrite
tr: Üzerine Yaz

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy selected objects to paste buffer.
tr: Seçili objeleri yapıştır alanına (buffer) kopyala.

en: Please select something to copy.
tr: Lütfen kopyalama için seçim yapınız

en: UnGlue Ways
tr: Yolları Çıkar

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
tr: Birçok yol tarafında kullanılan kavşakları çift yap.

en: This node is not glued to anything else.
tr: Bu kavşak başka bir nesneye yapışık değil.

en: None of these nodes are glued to anything else.
tr: Kavşakların hiçbiri herhangi bir nesneye yapışık değil.

en: None of this way's nodes are glued to anything else.
tr: Yolların kavşakları herhangi nesneye yapışık değil.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
tr: Seçim çıkartmak için kullanılamaz.

en: Select either:
tr: Şunların Arasında Seçiniz:

en: * One node that is used by more than one way, or
tr: * Birden fazla yol için kullanılan kavşak, veya

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
tr: * Birden fazla yol için veya şu yollardan biri için, veya

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
tr: * Bir veya birden kavşağı olan yol, birden fazla yol tarafında kullanılabilir, veya

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
tr: * Yolun bir veya birkaç kavşağı, birden fazla yol tarafında kullanılabilir.

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
tr: Not:Bir yol seçili ise, bu yol çıkartılmış kavşaklardan yeni bir  kopya
    oluşturur ve yeni kavşaklar seçilir. Aksi halde, bütün yollar kendi kopyalarını oluşturur ve bütün kavşaklar seçilir

en: Dupe into {0} nodes
tr: {0} kavşak değiştirildi

en: Dupe {0} nodes into {1} nodes
tr:  {0} kavşalarını {1} kavşakları üzerine getir

en: Back
tr: Geri

en: Jump back.
tr: Geri Atla.

en: Audio: {0}
tr: Ses: {0}

en: Previous Marker
tr: Önceki İmleç

en: Play previous marker.
tr: Önceki imleci oynat.

en: Slower
tr: Yavaş

en: Slower Forward
tr: Yavaş İleri Götür

en: Next Marker
tr: Diğer İmleç

en: Play next marker.
tr: Diğer imleci oynat.

en: Forward
tr: İleri

en: Jump forward
tr: İleri atla

en: Play/Pause
tr: Oynat/Dondur

en: Play/pause audio.
tr: Oynat/Dondur ses.

en: Faster
tr: Hızlı

en: Faster Forward
tr: Hızlı İleri

en: Select All
tr: Hepsini Seç

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
tr: Bütün silinmesi geri alınan objeleri bilgi tabakasında seç. Bu aynızamanda eksik objeleride seçer

en: Undo
tr: Geri AL(undo)

en: Undo the last action.
tr: Son komutu geri al.

en: No Shortcut
tr: Kısayol Yok

en: Downloading data
tr: Bilgi İndiriliyor

en: No data imported.
tr: İçeri bilgi alınamadı.

en: Data Layer
tr: Bilgi Tabakası

en: OpenStreetMap data
tr: OpenStreetMap verisi

en: Downloading GPS data
tr: GPS verisi indiriliyor

en: Raw GPS data
tr: Ham GPS verisi

en: Paste Tags
tr: Etiketleri Yapıştır

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
tr: Yapıştırma hafızsında bulunan etiket içeriklerini seçili elemanlara ekle.

en: Download from OSM...
tr: OSM sitesinden indiriliyor...

en: Download map data from the OSM server.
tr: Harita verisi OSM serverından indiriliyor.

en: Download
tr: İndir

en: Please select at least one task to download
tr: Lütfen en az bir indirme görevi seçiniz

en: Old key
tr: Eski Anahtar

en: Old value
tr: Eski Değer

en: New key
tr: Yeni Anahtar

en: New value
tr: Yeni Değer

en: Apply selected changes
tr: Seçili değişiklikleri uygula

en: Don't apply changes
tr: Değişiklikleri Uygulama

en: Please select which property changes you want to apply.
tr: lütfen hangi özelliğin değişimin uygulanacağını seçiniz.

en: Properties of
tr: Özellikleri

en: Roles in relations referring to
tr: İlişkide rolü şunu gösteriyor

en: Automatic tag correction
tr: Otomatic etiket düzetmesi

en: When reversing this way, the following changes to properties of the way and its nodes are suggested in order to maintain data consistency.
tr: Bu yolu terslerken şu yolun özelliği ve onun sahip olduğu kavşalarında değişmesidata bütünlüğü için önerilir.

en: Apply?
tr: Uygula?

en: Relation
tr: İlişki

en: Old role
tr: Eski Rol

en: New role
tr: Yeni Rol

en: Duplicate Way
tr: Çift Yol

en: Duplicate selected ways.
tr: Seçili yolları çiftle.

en: Can't duplicate unordered way.
tr: Sırasız yolları çiftleyemem.

en: You must select at least one way.
tr: En az bir yol seçmelisiniz.

en: Create duplicate way
tr: Çiftli yol oluştur

en: Can not draw outside of the world.
tr: Dünya'nın dışına çizim yapılamaz.

en: Measured values
tr: ölçülen değerler

en: Open the measurement window.
tr: ölçümler penceresini aç.

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
tr: Şimdiki ölçümü sıfırla ve ölçüm yolunu sil.

en: Path Length
tr: Yol uzunluğu

en: Selection Length
tr: Seçim Uzunluğu

en: Selection Area
tr: Seçim Alanı

en: Angle
tr: Açı

en: Angle between two selected Nodes
tr: Seçili iki kavşak arası açı

en: measurement mode
tr: ölçüm modu

en: Measurements
tr: ölçümler

en: Layer to make measurements
tr: Ölçüm tabakası

en: Import path from GPX layer
tr: Yolu GPX tabakasından içeri al

en: Drop existing path
tr: Var olan yolu iptal et

en: No GPX data layer found.
tr: GPX veri tabaksı bulunamadı.

en: Open the tagging preset test tool for previewing tagging preset dialogs.
tr: Etiketleme test aracını açar.

en: You have to specify tagging preset sources in the preferences first.
tr: İlk olaraklar tercihlerden etiket kaynağını seçmelisiniz.

en: Open Visible...
tr: Görünür Aç...

en: Open only files that are visible in current view.
tr: Sadece şimdiki ekrandaki görünen dosyaları aç.

en: No view open - cannot determine boundaries!
tr: Görünüm açılamadı-Sınırlar belirlenemiyor

en: Data error: lat value "{0}" is out of bounds.
tr: Veri Hatası: Enlem değeri "{0}" sınırlar dışında

en: Data error: lon value "{0}" is out of bounds.
tr: Veri Hatası: Boylam değeri "{0}" sınırlar dışında

en: Open waypoints file
tr: Yol Noktaları dosyasını aç.

en: Open a waypoints file.
tr: Yol Noktaları dosyasını aç.

en: Displays OpenStreetBugs issues
tr: OpenStreet hatalarını göster

en: Header contains several values and cannot be mapped to a single string
tr: Başlık çeşitli değerler taşır ve bir metine atanamaz.

en: Couldn't create new bug. Result: {0}
tr: Yeni hata oluşturulamadı. Sonuç: {0}

en: Mark as done
tr: Yapılmış olarak işaretle

en: Really mark this issue as ''done''?
tr: Gerçekten  ''yapılmış'' olarak işaretlemek istiyormusunuz?

en: Really close?
tr: Gerçekten Kapat?

en: New issue
tr: Yeni konu

en: Please enter a user name
tr: Lütfen bir kullanıcı adı giriniz

en: Describe the problem precisely
tr: problemi detaylı olarak anlatınız

en: Create issue
tr: Konu oluştur

en: Add a comment
tr: Yorum Ekle

en: NoName
tr: İsimsiz

en: Enter your comment
tr: Yorumunu Ekle

en: Unknown issue state
tr: Bilinmeyen konu durumu

en: Open OpenStreetBugs
tr: OpenStreet Hatalarını Aç

en: Open the OpenStreetBugs window and activate the automatic download
tr: OpenStreet Hatalarını Aç ve otomatik indirmeyi etkinleştir

en: Refresh
tr: Yenile

en: The visible area is either too small or too big to download data from OpenStreetBugs
tr: Görünen alan çok büyük veya çok küçük, indirmeye uygun değil

en: Warning
tr: Uyarı

en: <html>The selected data contains data from OpenStreetBugs.<br>You cannot upload this data. Maybe you have selected the wrong layer?
tr: <html>Seçili alan bilinen hataları içeriyor.<br>Bu veriyi yükelemezsiniz. Belki yanlış alan seçmişsinizdir?

en: OpenStreetBugs download loop
tr: OpenStreet Hata indirme döngüsü

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
tr: API tarafından uzaktan kontrol veri yüklemesi soruldu.

en: Request details: {0}
tr: İstek Detayı: {0}

en: Do you want to allow this?
tr: Buna izin veriyormusunuz?

en: Confirm Remote Control action
tr: uzak kontrol haereketini onayla

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
tr: Şu linkten uzak kontrolle veri alınmak istenildi.Link:

en: load data from API
tr: API den veri yükle

en: change the selection
tr: Seçimi değiştir

en: change the viewport
tr: Görünüm yerini değiştir

en: confirm all Remote Control actions manually
tr: Uzak kontol hareketlerini, manual kontrol et

en: A plugin that allows JOSM to be controlled from other applications.
tr: JOSM un diğer uygulamalar tarafında kontrol edilmesini sağlayan API.

en: Version: {0}<br>Last change at {1}
tr: Versiyon: {0}<br>Son değişim {1}

en: Remote Control
tr: Uzak Kontrol

en: Settings for the Remote Control plugin.
tr: Uzak kontrol eklenti ayarları.

en: The Remote Control plugin will always listen on port 8111 on localhost.The port is not variable because it is referenced by external applications talking to the plugin.
tr: Uzak Kontrol bu bilgisayarda 8111 numaralı portu dinler. Port değişmezdiğer uygulamaların eklenti ile haberleşmesi için kullanılır.

en: Permitted actions
tr: Onaylanan Hareket

en: NullPointerException, Possibly some missing tags.
tr: Boş Göstergeç hatası, ihtimalle bazı etiketler kayıp

en: Please enter a search string
tr: Lütfen aranacak bir metin giriniz

en: Cannot read place search results from server
tr: Arama sonucu server dan alınamadı

en: Enter a place name to search for:
tr: Aranacak yerin adını giriniz:

en: Places
tr: Yerler

en: type
tr: tip

en: near
tr: yakın

en: zoom
tr: yaklaş

en: Import TCX File...
tr: TCX Dosyası içeri al...

en: Import TCX file as GPS track
tr: TCX Dosyasını GPS izi olarak içeri al

en: Zoom: Mousewheel or double click.   Move map: Hold right mousebutton and move mouse.   Select: Click.
tr: Yakınlaştır:FareTekeri veya çift Klik. Harita Taşı: Sağ klik ve fareyi oynat.Seçim:Klik

en: Slippy map
tr: Hareketli Harita

en: Direction index '{0}' not found
tr: Yön indexi'{0}' bulunamadı

en: The starting location was not within the bbox
tr: Başlangıç noktası seçim alanı içinde değil

en: Looking for shoreline...
tr: Kıyı şeridi aranıyor...

en: {0} nodes so far...
tr: bulunan noktalar {0}...

en: Lake Walker.
tr: Göl Yürüyüşü.

en: Lake Walker
tr: Göl Yürüyüşü

en: Error creating cache directory: {0}
tr: Hafıza alanı oluşturulamadı(cache): {0}

en: Tracing
tr: İzleniyor

en: checking cache...
tr: hafıza kontrol ediliyor...

en: Running vertex reduction...
tr: vertex düzeltme çalıştırıldı...

en: Running Douglas-Peucker approximation...
tr: Douglas-Peucker çalışması yapılıyor...

en: Removing duplicate nodes...
tr: Çift noktalar kaldırılıyor...

en: Lakewalker trace
tr: Gölyürüyüşü takip ediliyor

en: Downloading image tile...
tr: Görüntü mozaiği indiriliyor...

en: Could not acquire image
tr: Görünüt alınamadı

en: east
tr: doğu

en: northeast
tr: kuzeydoğu

en: north
tr: kuzey

en: northwest
tr: kuzeybat

en: west
tr: batı

en: southwest
tr: güneybatı

en: south
tr: güney

en: southeast
tr: güneydoğu

en: water
tr: su

en: coastline
tr: Kıyı çizgisi

en: land
tr: yer

en: none
tr: boş

en: Maximum number of segments per way
tr: Her yol için max segment sayısı

en: Maximum number of nodes in initial trace
tr: İlk iz için max nokta sayısı

en: Maximum gray value to count as water (0-255)
tr: Max gri seviyesi, su için (0-255)

en: Line simplification accuracy (degrees)
tr: çizgi basitleştirme doğruluğu (derece)

en: Resolution of Landsat tiles (pixels per degree)
tr: Landsat mozaik çözünürlüğü (derece başına pixel)

en: Size of Landsat tiles (pixels)
tr: Landsat mozaik boyutu (pixel)

en: Shift all traces to east (degrees)
tr: Bütün izleri doğuya taşı (derece)

en: Shift all traces to north (degrees)
tr: Bütün izleri kuzaye taşı (derece)

en: Direction to search for land
tr: Karaya doğru yön araması

en: Tag ways as
tr: Yolları şu şekilde etiketle

en: WMS Layer
tr: WMS Tabakası

en: Maximum cache size (MB)
tr: Max. Hafıza Boyutu (MB)

en: Maximum cache age (days)
tr: Max. Hafızada tutma (gün)

en: Source text
tr: Kaynak Metin

en: Maximum number of segments allowed in each generated way. Default 250.
tr: Oluşturulan yol için max. segment sayısı. Varsayılan 250.

en: Maximum number of nodes to generate before bailing out (before simplifying lines). Default 50000.
tr: Sıkıştırmadan önceki max. nokta sayısı (yolların basitleştirmeden önce). Varsayılan 50000.

en: Maximum gray value to accept as water (based on Landsat IR-1 data). Can be in the range 0-255. Default 90.
tr: Max gri seviye, su kabulu için (Landsat IR-1 verisi için). 0-255 arasıVarsayılan:90.

en: Accuracy of Douglas-Peucker line simplification, measured in degrees.<br>Lower values give more nodes, and more accurate lines. Default 0.0003.
tr: Douglas-Peucker hat basitleştirme hassasiyeti, açı olarak verilir.<br>düşük değerler çok ve hassas nokta oluşturur. Varsayılan 0.0003.

en: Resolution of Landsat tiles, measured in pixels per degree. Default 4000.
tr: Landsat mozaik çözünürlüğü, derece başına pixel oalrak ölçülür. Varsayılan:4000

en: Size of one landsat tile, measured in pixels. Default 2000.
tr: Landsat mozaik boyutu. Varsayılan 2000.

en: Offset all points in East direction (degrees). Default 0.
tr: Bütün noktaları doğuya hizala (derece). Varsayılan 0.

en: Offset all points in North direction (degrees). Default 0.
tr: Bütün noktaları kuzeye hizala (derece). Varsayılan 0.

en: Direction to search for land. Default east.
tr: Yer aramak için yön. Varsayılan Doğu.

en: Tag ways as water, coastline, land or nothing. Default is water.
tr: Yolu su, sahilşeridi,kara veya hiçbişi olarak etiketle. Varsayılan Su.

en: Which WMS layer to use for tracing against. Default is IR1.
tr: Hangi WMS tabaksı iz takibi için kullanılsın.

en: Maximum size of each cache directory in bytes. Default is 300MB
tr: Çalışma hafızası boyutu, byte olarak. Varsayılan 300MB

en: Maximum age of each cached file in days. Default is 100
tr: Çalışma alanında saklanılan dosyaların max yaşı (gün).Varsayılan 100

en: Data source text. Default is Landsat.
tr: Veri kaynak metni. Varsayılan landsat

en: A plugin to trace water bodies on Landsat imagery.
tr: Landsat imajı üzerinde su alanını tespit eden eklenti.

en: Lakewalker Plugin Preferences
tr: Gölyürüyüşü eklentisi tercihleri

en: Rotate 90
tr: Dönder 90

en: Rotate 180
tr: Dönder 180

en: Rotate 270
tr: Dönder 270

en: Imported Images
tr: İçeri alınan görüntüler

en: Image files (*.jpg, *.jpeg, *.png, *.gif)
tr: Görüntü Dosyaları (*.jpg, *.jpeg, *.png, *.gif)

en: Open images with ImageWayPoint
tr: ImageWayPoint ile görüntüleri aç

en: Load set of images as a new layer.
tr: Görüntü kümesini yeni bir tabaka olarak kaydet.

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous image
tr: Önceki Görüntü

en: Next
tr: Sonraki

en: Next image
tr: Sonraki Görüntü

en: Rotate left
tr: Sola Dönder

en: Rotate image left
tr: Görüntüyü sola dönder

en: Rotate right
tr: Görüntüyü sağa dönder

en: Rotate image right
tr: Görüntüyü sağa dönder

en: WayPoint Image
tr: Yol noktaları görüntüsü

en: Display non-geotagged photos
tr: Gotag yapılmamış görüntüleri göster

en: OpenLayers
tr: Tabakaları aç

en: Validation
tr: Onayla

en: Performs the data validation
tr: Veri doğruluğunu kontrol et

en: Validation errors
tr: Onaylama Hataları

en: Open the validation window.
tr: Onaylama penceresini aç.

en: Zoom to problem
tr: Probleme Yaklaş

en: Validate
tr: Onayla

en: Validate either current selection or complete dataset.
tr: Aktif seçimi veya bütün veriyi onayla.

en: Fix
tr: Onar

en: Fix the selected errors.
tr: Seçili hataları onar.

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Ignore the selected errors next time.
tr: Seçili hatalara gelecek sefere bak.

en: Whole group
tr: Bütün Grup

en: Single elements
tr: Tek Eleman

en: Nothing
tr: Hiçbişey

en: Ignore whole group or individual elements?
tr: Bütünm grubu veya tek elemanları yoksay?

en: Ignoring elements
tr: elemanlar Yoksayılıyor

en: Error initializing test {0}:
     {1}
tr: Değerlerin okunmasında Hata {0}:
     {1}

en: Errors
tr: Hatalar

en: validation error
tr: Onaylama Hatası

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: validation warning
tr: onaylama uyarısı

en: Other
tr: Diğerler

en: validation other
tr: Diğerlerini Onayla

en: Use ignore list.
tr: Yoksay listesini kullan.

en: Use the ignore list to suppress warnings.
tr: Yoksay listesini uyarıları saklamak için kullan.

en: Use error layer.
tr: Hata tabaksı kullan.

en: Use the error layer to display problematic elements.
tr: Problemli hataları göstermek için hata tabakasını kullan.

en: On demand
tr: İstek üzerine

en: On upload
tr: Yükleme

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
tr: OSM veri kontrol programı, kullanıcı veya program bazlı hataları ayrıştırır

en: Version {0} - Last change at {1}
tr: Versiyon {0} - Son değişim {1}

en: Data validator
tr: Veri Onaylama

en: No validation errors
tr: Onaylama hatası yok

en: Untagged, empty and one node ways.
tr: Etkitesiz, boş ve tek noktalı yol.

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
tr: Bu test etiketsiz, boş ve tek noktalı yolları kontrol eder.

en: Unnamed ways
tr: İsimsiz yollar

en: Untagged ways
tr: Etiketsiz yollar

en: Empty ways
tr: Boş yollar

en: One node ways
tr: Tek noktalı yollar

en: Self-intersecting ways
tr: Kendini kesen yollar

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
tr: Bu test bazı noktaları birden fazla içeren yolları kontrol eder.

en: Crossing ways.
tr: kesişen yollar.

en: This test checks if two roads, railways or waterways crosses in the same layer, but are not connected by a node.
tr: Bu test, iki farklı yol, suyolu veya demiryolunun farklı tabakalarda kesişiminifakat kesişen nokta içermemelerini kontrol eder

en: Crossing ways
tr: kesişine yollar

en: Duplicated way nodes.
tr: çift yol noktaları.

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
tr: Yolların ardışık özdeş noktalar içermesini kontrol et.

en: Duplicated way nodes
tr: Çift yol noktaları

en: Replace "{0}" by "{1}" for
tr: "{0}" u, "{1}" bununla değiştir

en: Coastlines.
tr: Sahip çizgisi.

en: This test checks that coastlines are correct.
tr: Bu test sahil çizgisi doğrumu diye kontrol eder.

en: Unordered coastline
tr: Sırasız sahil çizgisi

en: Unclosed Ways.
tr: Kapanmamış yollar.

en: This tests if ways which should be circular are closed.
tr: Bu test dairesel yolların kapalı olmasını kontrol eder.

en: natural type {0}
tr: doğal tip {0}

en: landuse type {0}
tr: arazi kullanımı tipi {0}

en: amenities type {0}
tr: Sosyal tip {0}

en: sport type {0}
tr: spor tip {0}

en: tourism type {0}
tr: turizm tip {0}

en: shop type {0}
tr: alışveriş tipi {0}

en: leisure type {0}
tr: dinlenme tipi {0}

en: waterway type {0}
tr: suyolu tipi {0}

en: building
tr: yapılar

en: area
tr: alan

en: Unclosed way
tr: Kapanmamış yollar

en: Overlapping ways.
tr: Çakışan yollar.

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
tr: Bu test, kesişen iki noktanın tek yoldan fazla kullanılmama durumunu inceler.

en: Overlapping areas
tr: Üstüste gelen alanlar

en: Overlapping highways (with area)
tr: Üstüste gelen Karayolları (alan olarak)

en: Overlapping railways (with area)
tr: Üstüste gelen demiryolları (alan olarak)

en: Overlapping ways (with area)
tr: Üstüste Gelen yollar (alan olarak)

en: Overlapping highways
tr: Üstüste gelen yollar

en: Overlapping railways
tr: Üstüste gelen demiryolları

en: Overlapping ways
tr: Üstüste gelen yollar

en: Wrongly Ordered Ways.
tr: Yanlış sıralı yollar.

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
tr: Bu test su, yer ve sahilçizgisi yönünü kontrol eder.

en: Reversed coastline: land not on left side
tr: Ters çizilmiş sahil çizgisi: kara solda değil

en: Reversed water: land not on left side
tr: Ters çizilmiş su yolu: kara solda değil

en: Reversed land: land not on left side
tr: Ters çizilmiş yer: kara solda değil

en: Unconnected ways.
tr: Bağlantısız yollar.

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
tr: Bu test bir yolun son noktasının yakınında başka yol varmı kontrolunu yapar.

en: Way end node near other highway
tr: Yolun sonunda başka karayolu var

en: Way end node near other way
tr: Yolun sonunda başka yol var

en: Way node near other way
tr: Yolun sonunda başka yol var

en: Connected way end node near other way
tr: Bağlı yolun sonuda başka yol var

en: Similarly named ways
tr: Benzer isimli yollar

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
tr: Bu test yazım hatalarına karşı test yapar.

en: Nodes with same name
tr: Aynı isimli noktalar

en: This test finds nodes that have the same name (might be duplicates).
tr: Bu test aynı isme sahip kavşakları kontrol eder (çift olabilirler).

en: Untagged and unconnected nodes
tr: Etiketsiz ve bağlı olmayan yollar

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
tr: Bu test etiketsiz ve herhangi bir yola dahil olmayan noktaları kontrol eder.

en: Properties checker :
tr: Özellik kontol edici :

en: This plugin checks for errors in property keys and values.
tr: Bu test özellik anahtarlarını ve değerlerindeki yanlışları kontrol eder.

en: Invalid tagchecker line - {0}: {1}
tr: Geçersiz etkiket kontrol satırı - {0}: {1}

en: Invalid spellcheck line: {0}
tr: Geçersiz imla yanlışı satırı: {0}

en: Could not access data file(s):
    {0}
tr: Veri dosyalarına erişim olmadı:
    {0}

en: Illegal tag/value combinations
tr: Geçersiz etiket/anahtar kombinasyonu

en: Painting problem
tr: Renklendirme problemi

en: Key ''{0}'' invalid.
tr: Anhatar ''{0}'' geçersiz .

en: Tags with empty values
tr: Boş değerli etiketler

en: Invalid property key
tr: Geçersiz özellik anahtar

en: Invalid white space in property key
tr: Özellik anahtarında geçersiz -boşluk- karakteri

en: Property values start or end with white space
tr: Özellik anahtarı -boşluk- karakteri ile başlıyor veya bitiyor

en: Property values contain HTML entity
tr: Özellik anahtarı HTML bilgisi içeriyor

en: Key ''{0}'' unknown.
tr: Anahtar ''{0}'' bilinmiyor.

en: Unknown property values
tr: Bilinmeyen özellik anahtarları

en: FIXMES
tr: Beni Düzelt!

en: Check property keys.
tr: Özellik anahtarını kontrol et.

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
tr: BU özellik anahtarlarının doğruluğunu bir isim dosyası ile karşılıklı kontrol eder.

en: Use complex property checker.
tr: Karışık özellik kontrolu kullan.

en: Validate property values and tags using complex rules.
tr: Özellik anahtar ve etiketlerini karmaşık kuralları kullnarak kontrol et.

en: TagChecker source
tr: Etiket kontrolcusu kaynağı

en: The sources (URL or filename) of spell check (see http://wiki.openstreetmap.org/index.php/User:JLS/speller) or tag checking data files.
tr: İmla kontrolu için kaynak dosya veya link veya etiket kontolcusu veri dosyası

en: Add a new source to the list.
tr: Listeye yeni bir kaynak ekle.

en: Edit the selected source.
tr: Seçili kaynağı kontrol et.

en: Data sources
tr: Veri kaynakları

en: Check property values.
tr: Özellik değerlerini kontrol et.

en: Validate that property values are valid checking against presets.
tr: Önceden tanımlı değerleri kullanarak, özellik değerlerini kontrol et.

en: Check for FIXMES.
tr: Beni Düzelt! leri kontrol et.

en: Looks for nodes or ways with FIXME in any property value.
tr: Beni Düzelt! değeri içeren yol veya noktalara bak.

en: Check for paint notes.
tr: Renklendirme notlarını kontro let.

en: Check if map painting found data errors.
tr: Harita renklendirme hata durumunu kontrol et.

en: Use default data file.
tr: Varsayılan veri dosyasını kontrol et.

en: Use the default data file (recommended).
tr: Varsayılan veri dosyasını kontrol et (önerilen).

en: Use default spellcheck file.
tr: Varsayılan imla dosyasını kontrol et.

en: Use the default spellcheck file (recommended).
tr: Varsayılan imla dosyasını kontrol et (önerilen).

en: Fix properties
tr: Özellikler Düzelt

en: Could not find element type
tr: Eleman tipi bulunamadı

en: Could not find warning level
tr: Uyarı seviyesi bulunamadı

en: Illegal expression ''{0}''
tr: Hatalı söylem ''{0}''

en: Illegal regular expression ''{0}''
tr: Hatatı RegEx ''{0}''

en: Duplicated nodes
tr: Çift Noktalar

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
tr: Bu test aynı lokasyonda birden fazla nokta varmı kontrol eder.

en: Data with errors. Upload anyway?
tr: Hatalar içeren veri. Yinede yükle?

en: LiveGPS layer
tr: Canlı GPS tabakası

en: Capture GPS Track
tr: GPS izini takip et

en: Connect to gpsd server and show current position in LiveGPS layer.
tr: gpsd server ına bağlan ve şu anki pozsiyonu CanlıGPS tabakasında göster

en: Center Once
tr: Merkeze koy

en: Center the LiveGPS layer to current position.
tr: Canlı GPS verilerini tabakadfa merkeze koy.

en: Auto-Center
tr: Otomatik-Merkezleme

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
tr: Devamlı olarak canlı GPS tabakasını görüntünün ortasına getir

en: LiveGPS
tr: Canlı GPS

en: Connecting
tr: Bağlanıyor

en: Connected
tr: Bağlı

en: Not connected
tr: Bağlı Değil

en: Connection Failed
tr: Bağlantı Hatası

en: Live GPS
tr: Canlı GPS

en: Show GPS data.
tr: GPS verisini göster.

en: Status
tr: Durum

en: Way Info
tr: Yol bİlgisis

en: Speed
tr: Hız

en: Course
tr: Yön

en: Surveyor...
tr: Ölçüm...

en: Open surveyor tool.
tr: Ölçüm aracını aç.

en: Surveyor
tr: ölçüm

en: Could not read surveyor definition: {0}
tr: Ölçüm tanımlamaları okunamadı: {0}

en: Error parsing {0}: {1}
tr: Ayrıştırmada hata {0}: {1}

en: start
tr: başla

en: end
tr: bitiş

en: AutoSave LiveData
tr: Canlı veriyi otomatik sakla

en: Save captured data to file every minute.
tr: Yakalanan veriyi her dakika otomatik sakla.

en: Way:
tr: Yol:

en: Duplicate hotkey for button '{0}' - button will be ignored!
tr: Düğme '{0}' için çift tanım - düğme iptal edilecek

en: Error while exporting {0}: {1}
tr: Dışarı vermede hata {0}: {1}

en: SurveyorPlugin depends on LiveGpsPlugin!
tr: ölçme eklentisi CanlıGPS eklentisini ister!

en: LiveGpsPlugin not found, please install and activate.
tr: CanlıGPS eklentisi bulunamadı, yükle ve aktif et.

en: SurveyorPlugin is disabled for the moment
tr: Ölçme Eklentisi geçici olarak pasif yapılacak

en: SurveyorPlugin
tr: Ölçme Eklentisi

en: SurveyorPlugin needs LiveGpsPlugin, but could not find it!
tr: Ölçme Eklentisi, CanlıGPS eklentisine ihtiyaç duyar ama bulamadı!

en: Slippy Map
tr: Hareketli Harita

en: Load Tile
tr: Mozaik Yükle

en: Show Tile Status
tr: Mozaik Durumunu Göster

en: Request Update
tr: Güncelleme İste

en: Load All Tiles
tr: Bütün Mozaikleri Yükle

en: image not loaded
tr: görüntü yüklenemedi

en: error loading metadata
tr: meta veri yüklemesinde hata

en: requested: {0}
tr: istendi: {0}

en: error requesting update
tr: güncelleme isteğinde hata

en: Tile Sources
tr: Mozaik Kaynakları

en: Position only
tr: Pozisyon Sadece

en: Position, Time, Date, Speed
tr: Pozisyon, Zaman, Tarih, Hız

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
tr: Pozisyon, Zaman, Tarih, Hız, Yükseklik

en: A By Time
tr: A Zamana göre

en: A By Distance
tr: A Mesafeye Göre

en: B By Time
tr: B Zamana göre

en: B By Distance
tr: B Mesafeye Göre

en: C By Time
tr: C Zamana göre

en: C By Distance
tr: C Mesafeye Göre

en: Data Logging Format
tr: Veri loglama formatı

en: Disable data logging if speed falls below
tr: Hız bu değerin altına düşerşe veri loglamayı kapat

en: Disable data logging if distance falls below
tr: Mesafe bu değerin altına düşerşe veri loglamayı kapat

en: Unknown logFormat
tr: Bilinmeyen logFormat

en: refresh the port list
tr: port listesini güncelle

en: Configure
tr: konfigüre

en: Configure Device
tr: Aracı Konfigüre et

en: Connection Error.
tr: Bağlantı Hatası.

en: configure the connected DG100
tr: Bağlı DG100 ü ayarla

en: delete data after import
tr: verinin içeri alınmasından sonra sil

en: Importing data from device.
tr: Aletten veri alınıyor.

en: Importing data from DG100...
tr: DG100 den veri alınıyor...

en: Error deleting data.
tr: Veri silinmesinde hata.

en: imported data from {0}
tr: veri burdan yüklendi {0}

en: No data found on device.
tr: Cihazda veri bulunamadı.

en: Connection failed.
tr: Bağlantı hatası.

en: Cannot load library rxtxSerial. If you need support to install it try Globalsat homepage at http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/
tr: rxtxSerial kütüphanesi yüklenemedi. Manuel yükleme içinhttp://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/

en: Globalsat Import
tr: Globalsat İçeri AL

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
tr: Globalsat Datalogger DG100 'dan veriyi GPX tabakasına al.

en: Import
tr: İçeri Al

en: Simplify Way
tr: Yolu Basitleştir

en: Delete unnecessary nodes from a way.
tr: Yoldan gereksiz noktaları sil.

en: The selected way(s) have nodes outside of the downloaded data region.
    This can lead to nodes being deleted accidentally.
    Are you really sure to continue?
tr: Seçilen yollar indirilen alanın dışındada noktalara sahip.
    Bu işlem yanlışlıkla nokta silinmesine sebep olabilir.
    Devam etmek istiyormusunuz?

en: Please abort if you are not sure
tr: lütfen emin değilseniz iptal ediniz

en: Please select at least one way to simplify.
tr: Lütfen basitleştime için en az bir yol seçiniz.

en: The selection contains {0} way. Are you sure you want to simplify it? | The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
tr[0]: Seçin {0} kadar yol içeriri. Basitleştireceğinize emin misiniz?
tr[1]: Seçin {0} kadar yol içeriri. Basitleştireceğinize emin misiniz?

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
tr[0]: Yolu Basitleştir ({0} nokta kaldır)
tr[1]: Yolu Basitleştir ({0} nokta kaldır)

en: No image
tr: Görüntü Yok

en: Loading {0}
tr: Yükleniyor {0}

en: Error on file {0}
tr: Dosyada Hata {0}

en: Open images with AgPifoJ...
tr: AgPifoJ ile görüntü aç...

en: Extracting GPS locations from EXIF
tr: EXIF den GPS verisi çıkartılıyor

en: Starting directory scan
tr: klasör arama başladı

en: One of the selected files was null !!!
tr: Seçilen yollardan birisi null !!!

en: Read photos...
tr: Fotoğraflar okunuyor...

en: Unable to get canonical path for directory {0}
tr: Kananoik yol klasör için bulunamadı {0}

en: Scanning directory {0}
tr: Klasör aranıyor {0}

en: Found null file in directory {0}
tr: Klasörde null dosya bulundu {0}

en: Error while getting files from directory {0}
tr: Klasörden dosya alınmasında hata oluştu {0}

en: Correlate to GPX
tr: GPX e göre ilişkilendir

en: {0} were found to be gps tagged.
tr: {0} gps için etiketlenecek bulundu.

en: AgPifoJ - Geotagged pictures
tr: AgPifoJ - Geotagged imajlar

en: Display geotagged photos
tr: geotagged fotoğraflar

en: Remove photo from layer
tr: Fotoğrafı tabakadan kaldır

en: Center view
tr: Merkezi görünüm

en: Zoom best fit and 1:1
tr: Görüntüyü Ekrana oturt 1:1

en: 
    Altitude: {0} m
tr: 
    Yükseklik: {0} m

en: File {0} is loaded yet under the name "{1}"
tr: {0} Dosyası "{1}" ismi ile yüklendi

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
tr: <html>Zaman hesaplanırken GPS alıcınız fotoğrafını göster.<br>Fotoğrafı burda göster.<br>Sadece zamanı ekrandan okuyunuz ve zaman dilimini seçiniz<hr></html>

en: Photo time (from exif):
tr: Fotoğraf zamanı (exif den):

en: Gps time (read from the above photo):
tr: Gps zamanı (fotoğraftan okundu):

en:  [dd/mm/yyyy hh:mm:ss]
tr:  [gg/aa/yyyy sa:dk:sn]

en: I'm in the timezone of:
tr: Şu zaman dilimindeyim:

en: No date
tr: Tarih Yok

en: Open an other photo
tr: Başka bir fotoğraf aç

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
tr: GPS receiver ile Fotoğrafın zamanını eşitle

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
tr: Zaman bilgisi ayrıştırılamadı.
    Lütfen istenen formatı kullanın

en: Invalid date
tr: Geçersiz Tarih

en: <No GPX track loaded yet>
tr: <GPX izi yüklenmedi>

en: GPX track:
tr: GPX izi:

en: Open another GPX trace
tr: Başka GPX izi aç

en: Timezone:
tr: Zamandilimi:

en: <html>I can take a picture of my GPS receiver.<br>Can this help?</html>
tr: <html>GPS alıcımın resmini çizebilirim.<br>yardımcı olurmu?</html>

en: Update position for:
tr: Burası için pozisyon güncelle:

en: All images
tr: Bütün imajlar

en: Images with no exif position
tr: exif pozisyonu olmayan imajlar

en: Not yet tagged images
tr: imaj henuz etiketlenmedi

en: Correlate images with GPX track
tr: imaj ile GPX izini ilişkilendir

en: You should select a GPX track
tr: GPX izi seçmelisiniz

en: No selected GPX track
tr: seçili GPX izi yok

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
tr: Zaman diliminde sorun var.
    İstenen format: {0}

en: Invalid timezone
tr: Geçersiz zaman dilimi

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
tr: offset bilgisisnin okunmasında sorun.
    İstenen format: {0}

en: Invalid offset
tr: Geçersiz offset

en: Found {0} matchs of {1} in GPX track {2}
tr: Bulunan {0} den {1} eşleşim, GPX izi  {2}

en: GPX Track loaded
tr: GPX izi yüklendi

en: Upload Traces
tr: İzleri Yükle

en: Uploads traces to openstreetmap.org
tr: İzleri openstreetmap.org sitesine yükle

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
tr: GPX tabakası seçili değil. İz yüklenemez.

en: Use
tr: Kullan

en: Please select a scheme to use.
tr: Kullanmak için şema seçiniz.

en: Color Scheme
tr: Renk Şeması

en: Please select the scheme to delete.
tr: Silinecek şemayı seçiniz.

en: Use the selected scheme from the list.
tr: listeden seçilen şemayı kullan.

en: Use the current colors as a new color scheme.
tr: Aktşf renkleri yeni renk şeması olarak kullan.

en: Delete the selected scheme from the list.
tr: Seçili şemayı sil.

en: Color Schemes
tr: Renk Şeması

en: User
tr: Kullanıcı

en: Show Author Panel
tr: Yazar Panosunu göster

en: Open User Page
tr: Kullanıcı Sayfasını Göster

en: Open User Page in browser
tr: Kullanıcı sayfasını tarayıcıda aç

en: Select User's Data
tr: Kullanıcı verisi seç

en: Replaces Selection with Users data
tr: Seçimi kullanıcı verisi ile değiştir

en: Please select some data
tr: lütfen bir veri seçiniz

en: Please choose a user using the author panel
tr: Yazar panosunu kullanan bir kullanıcı seçiniz

en: Sorry, doesn't work with anonymous users
tr: Hata, anonim kullanici ile çalışmaz

en: Version
tr: Versiyon

en: Add Site
tr: Site Ekle

en: Update Site URL
tr: Site linki güncelle

en: Invalid URL
tr: Geçersi Link

en: Delete Site(s)
tr: Site Sil

en: Please select the site to delete.
tr: Silmek için site seçiniz.

en: Check Site(s)
tr: Siteleri Kopntrol et

en: Please select the site(s) to check for updates.
tr: güncellemeleri kontrol için siteleri seçiniz.

en: Add a new plugin site.
tr: Yeni eklenti sitesi seçiniz.

en: Delete the selected site(s) from the list.
tr: Seçili listeleri listeden sil.

en: Check the selected site(s) for new plugins or updates.
tr: Seçili sitelerdeki güncellemelere bak.

en: Update Sites
tr: Siteleri güncelle

en: Install
tr: yükle

en: Firefox not found. Please set firefox executable in the Map Settings page of the preferences.
tr: Firefox bulunamadı, ilk olarak tercihlerden firefox harita sayfası ayarlarını yapınız

en: osmarender options
tr: osmarender seçenekleri

en: Firefox executable
tr: Firefox exe

en: Rectified Image...
tr: Rectifiye İmaj...

en: Download Rectified Image from Metacarta's Map Rectifier WMS
tr: Metacarta linkinden Rektifiye dosyayı indiriniz

en: Metacarta Map Rectifier image id
tr: Metacarta Map Rectifier imaj id

en: Blank Layer
tr: Boş Tabaka

en: Open a blank WMS layer to load data from a file
tr: Veri yüklemek için boş bir WMS tabakası aç

en: WMS Plugin Preferences
tr: WMS Eklenti Tercihleri

en: Modify list of WMS servers displayed in the WMS plugin menu
tr: WMS eklenti menusundeki, WMS server listesini değiştir

en: Menu Name
tr: Menu İsmi

en: WMS URL
tr: WMS linki

en: Menu Name (Default)
tr: Menu ismi (Varsayılan)

en: WMS URL (Default)
tr: WMS linki (Varsayılan)

en: Enter a menu name and WMS URL
tr: Menu ismi ve WMS linki kullanınız

en: Copy Default
tr: Varsayılanı kopyala

en: Please select the row to copy.
tr: Kopyalamak için bir satır seçiniz.

en: Download WMS tile from {0}
tr: WMS mozaiği indir {0}

en: Automatic downloading
tr: Otomatik indir

en: WMS layer ({0}), automatically downloading in zoom {1}
tr: WMS tabaksı ({0}), otomatik indirildi, görüntü seviyesi {1}

en: WMS layer ({0}), downloading in zoom {1}
tr: WMS tabakası ({0}), görüntü seviyesi {1}

en: The requested area is too big. Please zoom in a little, or change resolution
tr: İstenen alan çok büyük. Lütfen bir mozaiğe yaklaşın veya çözünürlüğü değiştirin

en: Download visible tiles
tr: Görünen mozaikleri indir

en: Change resolution
tr: Çözünürlüğü değiştir

en: Save WMS layer to file
tr: WMS tabakasını dosyaya kaydet

en: Load WMS layer from file
tr: WMS tabakasını dosyadan yükle

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
tr: Desteklenmeyen WMS versiyonu; bulunan {0}, istenen {1}

en: File Format Error
tr: Dosya Format Hatası

en: Error loading file
tr: Dosya Yüklemede Sorun

en: Exception occurred
tr: İstisna oluştu

en: Adjust WMS
tr: WMS ayarla

en: Adjust the position of the WMS layer
tr: WMS tabakasının pozisyonunu ayarla

en: help
tr: yardım

en: Help / About
tr: Yardım / Hakkında

en: You can add, edit and delete WMS entries in the WMSplugin Preference Tab - these will then show up in the WMS menu.
    
    You can also do this manually in the Advanced Preferences, using the following schema:
    wmsplugin.url.1.name=Landsat
    wmsplugin.url.1.url=http://onearth.jpl.nasa.gov....
    wmsplugin.url.2.name=NPE Maps... etc
    
    Full WMS URL input format example (landsat)
    http://onearth.jpl.nasa.gov/wms.cgi?request=GetMap&
    layers=global_mosaic&styles=&srs=EPSG:4326&
    format=image/jpeg 
    
    For Metacarta's Map Rectifier http://labs.metacarta.com/rectifier/ , you only need to input the relevant 'id'.
    To add a Metacarta Map Rectifier menu item, manually create the URL like in this example,replacing 73 with your image id: 
    http://labs.metacarta.com/rectifier/wms.cgi?id=73
    &srs=EPSG:4326&Service=WMS&Version=1.1.0&Request=GetMap&format=image/png
     
    Note: Make sure the image is suitable, copyright-wise, if in doubt, don't use.
tr: WMS tercihler sekmesinden şu ayarları yapabilirsiniz. Veri ekle, sil, düzelt gibi - menuler ekranında görünecektir.
    
    Aynı zamanda aşağıdaki şemayı kullanarak, ileri tercihler kısmındada yapabilirsiniz:
     wmsplugin.url.1.name=Landsat
    wmsplugin.url.1.url=http://onearth.jpl.nasa.gov....
    wmsplugin.url.2.name=NPE Maps... etc
    
    Tam WMS link formatı örnek (landsat)
    http://onearth.jpl.nasa.gov/wms.cgi?request=GetMap&layers=global_mosaic&styles=&srs=EPSG:4326&format=image/jpeg
    
    Metacarta Map Rectifier için http://labs.metacarta.com/rectifier/ ,  sadece gerekli 'id' ye ihtiyacınız var.
    Metacarta Map Rectifier menusunu eklemek için şu linki örnek olarak, 73 ü sizin 'id' niz ile değiştirin:
    http://labs.metacarta.com/rectifier/wms.cgi?id=73&srs=EPSG:4326&Service=WMS&Version=1.1.0&Request=GetMap&
    format=image/png

en: WMS Plugin Help
tr: WMS Eklenti Yardımı

en: Grid origin location
tr: Grid orjin lokasyonu

en: Grid rotation
tr: Grid dönüklük

en: World
tr: Dünya

en: Grid layout
tr: Grid yerleşimi

en: Grid layer:
tr: Grid tabakası:

en: Navigator
tr: Navigasyon

en: Set start/end for routing. Middle mouse button to reset.
tr: Rut için başlangıç/bitiş ayarla. Fare orta düğmesi sıfırlar.

en: Navigation
tr: Navigasyon

en: Reset Graph
tr: Grafik Sıfırla

en: Navigate
tr: Yol Bul

en: bridge
tr: köprü

en: deprecated
tr: kırılmış

en: bicycle
tr: bisiklet

en: foot
tr: ayak

en: horse
tr: at

en: motorway
tr: araçyolu

en: trunk
tr: ana_hat

en: primary
tr: birincil

en: secondary
tr: ikincil

en: tertiary
tr: üçüncül

en: street
tr: sokak

en: highway_track
tr: araçyolu_hattı

en: service
tr: servis

en: bus
tr: otobüs

en: viaduct
tr: viyadük

en: turningcircle
tr: turningcircle-döner kavşak

en: construction
tr: inşaat

en: roundabout
tr: roundabout-döner kavşak

en: stream
tr: akış

en: dock
tr: iskele

en: aqueduct
tr: su_kemeri

en: manmade
tr: insan yapımı

en: railwaypoint
tr: demiryolu_noktası

en: rail
tr: demiryolu

en: railover
tr: demiryolu_üzeri

en: subway
tr: metro

en: oldrail
tr: eski_demiryolu

en: otherrail
tr: başka_demiryolu

en: aeroway
tr: havayolu

en: aeroway_dark
tr: havayolu_ağır

en: aeroway_light
tr: hafif_hafif

en: aerialway
tr: havayolu

en: piste_easy
tr: basit_meydan

en: piste_intermediate
tr: orta_meydan

en: piste_advanced
tr: büyük_meydan

en: piste_freeride
tr: acemiKullanıcı_meydanı

en: piste_novice
tr: acemiKullanıcı_meydanı

en: power
tr: güç

en: pier
tr: iskele

en: pipeline
tr: suhattı

en: leisure
tr: dinlenme_yeri

en: amenity
tr: dinlenme_yeri

en: amenity_traffic
tr: tail_trafiği

en: amenity_light
tr: eski_sokak_lambası

en: light_water
tr: su_lambası

en: health
tr: sağlık

en: shop
tr: alışveriş

en: tourism
tr: turizm

en: historic
tr: tarihi

en: green
tr: yeşil

en: quarry
tr: taş_ocağı

en: landfill
tr: toprak_doldurma

en: basin
tr: havza

en: forest
tr: orman

en: residential
tr: yerleşim_alanı

en: farmyard
tr: çiftlik

en: retail
tr: perakende

en: industrial
tr: endüstri

en: brownfield
tr: ağaçsız_alan

en: greenfield
tr: yeşil_alan

en: railland
tr: demiryolu

en: military
tr: askeri

en: cemetery
tr: mezarlık

en: peak
tr: zirve

en: glacier
tr: buzul

en: volcano
tr: volkanik

en: natural
tr: doğal

en: scrub
tr: çalılık

en: heath
tr: çalılık

en: wood
tr: orman

en: marsh
tr: batak

en: mud
tr: çamur

en: beach
tr: sahil

en: route
tr: rut

en: boundary
tr: sınırlar

en: sport
tr: spor

en: place
tr: yer

en: address
tr: adres

en: Open Aerial Map
tr: Hava Haritası aç

en: NPE Maps
tr: NPE Haritası

en: YAHOO (GNOME Fix)
tr: YAHOO (GNOME Düzeltme)

en: YAHOO (WebKit GTK)
tr: YAHOO (WebKit GTK+)

en: oneway tag on a node
tr: kavşaktaki tek yol etiketi

en: bridge tag on a node
tr: kavşaktaki köprü etiketi

en: wrong highway tag on a node
tr: kavşakta yanlış araçyolu etiketi

en: highway without a reference
tr: referansı olmayan araçyolu

en: temporary highway type
tr: geçici araç yolu tipi

en: misspelled key name
tr: yanlış yazılmış anahtar adı

en: cycleway with tag bicycle
tr: bisikletler için etiketli döner yol

en: footway with tag foot
tr: yürüyüş yolu etiketli yürüyüş yolu

en: separate cycleway as lane on a cycleway
tr: ayrı şeridi olan döner yol

en: barrier used on a way
tr: yolda bariyer var

en: maxspeed used for footway
tr: yürüyüş yolu için max hız

en: layer tag with + sign
tr: + işaretli tabaka etiketi

en: street name contains ss
tr: sokak isimleri ss içerir

en: abbreviated street name
tr: kısaltılmış sokak isimleri

en: relation without type
tr: tipi olmayan ilişki

en: restaurant without name
tr: isimsiz restoran

en: unusual tag combination
tr: nadir etiket kombinasyonu

en: Tunnel Start
tr: Tunel Başlangıç

en: Bridge
tr: köprü

en: Village/City
tr: Köy/Şehir

en: Parking
tr: Park

en: One Way
tr: tek Yol

en: Church
tr: klise

en: Fuel Station
tr: Benzin İstasyonu

en: Shopping
tr: Alışveriş

en: Camping
tr: Kampyeri

en: Motorway
tr: Araçyolu

en: Primary
tr: Birincil

en: Secondary
tr: İkincil

en: Unclassified
tr: tanzim edilmemiş

en: Residential
tr: yerleşim alanı

en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
tr: İzin verilenin üzerinde nokta istediniz (limit 50,000). daha küçük bir alan isteyin, veya planet.osm adresini kullanın

en: Database offline for maintenance
tr: Bakım için database kapalı

en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
tr: Max seçim alanı boyutu 0.25 ve sizin alanınız çok büyük. Daha küçükalan seçiniz veya planet.osm yi kullanın

en: could not get audio input stream from input URL
tr: ses akış dosya linki alınamadı

en: Streets
tr: Sokaklar

en: Edit a Motorway
tr: Araçyolunu düzenle

en: Reference
tr: Referans

en: Layer
tr: Tabaka

en: Lanes
tr: Şeritler

en: Max. speed (km/h)
tr: Max. hız (km/sa)

en: Oneway
tr: TekYol

en: Tunnel
tr: Tunel

en: Cutting
tr: Kesen

en: Embankment
tr: toprak set

en: Motorway Link
tr: Araç yolu hattı

en: Edit a Motorway Link
tr: araç yolu hattını düzenle

en: Trunk
tr: Anayol

en: Edit a Trunk
tr: Anayol düzenle

en: Trunk Link
tr: Anayol Hattı

en: Edit a Trunk Link
tr: Anayol Hattı düzünle

en: Edit a Primary Road
tr: Birincil yolu düzenle

en: Primary Link
tr: Birincil hat

en: Edit a Primary Link
tr: Birincil hat düzenle

en: Edit a Secondary Road
tr: İkincil yol düzenle

en: Tertiary
tr: Üçüncül

en: Edit a Tertiary Road
tr: Üçüncül yolu düzenle

en: Edit a Unclassified Road
tr: Sınıflandırılmamış yolu düzenle

en: Width (metres)
tr: Genişlik (metre)

en: Edit a Residential Street
tr: yerleşim sokağını düzenle

en: Surface
tr: Yüzey

en: paved
tr: kaldırım

en: unpaved
tr: kaldırımsız

en: cobblestone
tr: parke taşı

en: Living Street
tr: Canlı Sokak

en: Edit a Living Street
tr: Living Street düzenle

en: Service
tr: Servis

en: Edit a Serviceway
tr: Servis yolu düzenle

en: Parking Aisle
tr: Park alanı

en: Edit a Parking Aisle
tr: Park alanı düzenle

en: Road (Unknown Type)
tr: yol (tipi bilinmiyor)

en: Edit a Road of unknown type
tr: Tipi olmayan yolu düzenle

en: Road Restrictions
tr: Yol kısıtlamaları

en: Edit Road Restrictions
tr: Yol kısıtlamalarını düzenle

en: Toll
tr: ücret

en: No exit (cul-de-sac)
tr: Çıkış Yok

en: Access
tr: Erişim

en: yes
tr: Evet

en: private
tr: özel

en: designated
tr: atanmış

en: destination
tr: varış

en: permissive
tr: ihtiyari

en: agricultural
tr: tarımsal

en: no
tr: hayır

en: Goods
tr: mallar

en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
tr: Ağır araç

en: Horse
tr: AT

en: Motorcycle
tr: Motosiklet

en: Motorcar
tr: otomobil

en: Public Service Vehicles (psv)
tr: Toplu taşıma araçları

en: Min. speed (km/h)
tr: Min. Hız (km/h)

en: Max. weight (tonnes)
tr: Max. ağırlık (ton)

en: Max. Height (metres)
tr: Max. Yükseklik (metre)

en: Max. Width (metres)
tr: Max. Genişlik (metre)

en: Max. Length (metres)
tr: Max. uzunluk (metre)

en: Roundabout
tr: DönerKavşak

en: Edit a Junction
tr: Kavşak Düzenle

en: Type
tr: Tip

en: motorway_link
tr: otoyol_hat

en: trunk_link
tr: anayol_hat

en: primary_link
tr: birincil_hat

en: unclassified
tr: sınıflandırılmamış

en: living_street
tr: canlı_sokak

en: bus_guideway
tr: otobüs_hattı

en: Edit a Bridge
tr: Köprü Düzenle

en: Ways
tr: Yollar

en: Construction
tr: İnşaat

en: Edit a highway under construction
tr: Otoyolda onarım var olarak düzenle

en: Junction
tr: Kavşak

en: Bridleway
tr: At yolu

en: Edit a Bridleway
tr: At yolu düzenle

en: Cycleway
tr: Bisiklet yolu

en: Edit a Cycleway
tr: Bisiklet yolu düzenle

en: Footway
tr: Yürüyüş Yolu

en: Edit a Footway
tr: Yürüyüş Yolu Düzenle

en: Pedestrian
tr: Yaya Yolu

en: Edit a Pedestrian Street
tr: yaya yol sokağını düzenle

en: Steps
tr: adımlar

en: Edit a flight of Steps
tr: Uçuş adımları düzenle

en: Track
tr: İz

en: Edit a Track
tr: İz düzenle

en: gravel
tr: Çakıl

en: ground
tr: toprak

en: grass
tr: ot

en: sand
tr: kum

en: Track Grade 1
tr: İz derecesi 1

en: Edit a Track of grade 1
tr: İz derecesi 1 düzenle

en: Track Grade 2
tr: İz derecesi 2

en: Edit a Track of grade 2
tr: İz derecesi 2 düzenle

en: Track Grade 3
tr: İz derecesi 3

en: Edit a Track of grade 3
tr: İz derecesi 3 düzenle

en: Track Grade 4
tr: İz derecesi 4

en: Edit a Track of grade 4
tr: İz derecesi 4 düzenle

en: Track Grade 5
tr: İz derecesi 5

en: Edit a Track of grade 5
tr: İz derecesi 5 düzenle

en: Path
tr: Yol

en: Edit Path
tr: Yol düzenle

en: Snowmobile
tr: kar motosikleti

en: Ski
tr: Kayak

en: Hiking
tr: gezme

en: Edit Hiking
tr: gezme düzenle

en: Mountain Hiking
tr: Dağ gezisi

en: Edit Mountain Hiking
tr: Dağ gezisi düzenle

en: Demanding Mountain Hiking
tr: istenen dağ gezisi

en: Edit Demanding Mountain Hiking
tr: istenen dağ gezisi düzenle

en: Alpine Hiking
tr: Dağ Gezisi

en: Edit Alpine Hiking
tr: Dağ Gezisi düzenle

en: Demanding alpine hiking
tr: istenen Dağ Gezisi

en: Edit Demanding alpine hiking
tr: istenen Dağ Gezisi düzenle

en: Difficult alpine hiking
tr: Zor Dağ Gezisi

en: Edit Difficult alpine hiking
tr: Zor Dağ Gezisi düzenle

en: Waypoints
tr: Yol noktaları

en: Motorway Junction
tr: Otoyol Kavşağı

en: Edit Motorway Junction
tr: Otoyol Kavşağı birleştirme

en: Number
tr: Numara

en: Highway Exit
tr: otoyol çıkış

en: Edit an Exit
tr: çıkış düzenle

en: Exit Number
tr: Çıkış numarası

en: Exit Name
tr: Çıkış ismi

en: Services
tr: Servis

en: Edit Service Station
tr: Sevis istasyonu düzenle

en: Traffic Signal
tr: Trafik ışıkları

en: Stop
tr: Dur

en: Zebra Crossing
tr: yaya geçidi

en: Edit a crossing
tr: geçit düzenle

en: uncontrolled
tr: kontrolsuz

en: island
tr: ada

en: pelican
tr: pelikan

en: Mini Roundabout
tr: döner kavşak

en: Turning Circle
tr: döner kavşak

en: City Limit
tr: şehir sınırı

en: Edit a city limit sign
tr: şehir sınırı düzenle

en: Second Name
tr: ikinci isim

en: Signpost
tr: sinyalizasyon

en: Speed Camera
tr: hız kamerası

en: Emergency Phone
tr: Acil durum telefonu

en: Ford
tr: sığ geçit

en: Edit Ford
tr: sığ geçit düzenle

en: Mountain Pass
tr: Dağ geçidi

en: Edit Mountain Pass
tr: dağ geçidi düzenle

en: Elevation
tr: yükseklik

en: Barriers
tr: Bariyer

en: Stile
tr: Stil

en: Edit a Stile
tr: Stil düzenle

en: Allowed traffic:
tr: İzin verilen trafik:

en: Kissing Gate
tr: geçit

en: Edit a Kissing Gate
tr: geçit düzenle

en: Hampshire Gate
tr: Hampshire Geçidi

en: Edit a Hampshire Gate
tr: Hampshire Geçidi Düzenle

en: Bollard
tr: direk-iskele

en: Edit a bollard
tr: direk-iskele düzenle

en: Drawbridge
tr: Asma Köprü

en: Edit a Drawbridge
tr: Asma Köprü düzenle

en: Bus Trap
tr: otobüs geçidi

en: Cattle Grid
tr: Hayvan Kapısı

en: Edit a Cattle Grid
tr: Hayvan Kapısı Düzenle

en: Edit a Spikes
tr: spikes düzenle

en: Portcullis
tr: Demir parmaklık

en: Edit a Portcullis
tr: Demir parmaklık düzenle

en: Gate
tr: Geçit

en: Edit a Gate
tr: Geçit Düzenle

en: Lift Gate
tr: Kalkan geçit

en: Edit a Lift Gate
tr: kalkan geçit düzenle

en: Sally Port
tr: Çıkış Kapısı-asker

en: Edit a Sally Port
tr: Çıkış Kapısı-asker düzenle

en: Bump Gate
tr: Hız engeli

en: Edit a Bump Gate
tr: Hız engeli düzenle

en: Hedge
tr: Çalı Çit

en: Fence
tr: Çit

en: Block
tr: Blok

en: Wall
tr: Duvar

en: City Wall
tr: Şehir Duvarı

en: Retaining Wall
tr: istinat duvarı

en: Toll Booth
tr: gişe

en: Edit Toll Booth
tr: gişe  düzenle

en: Border Control
tr: Sınır kontrol noktası

en: Edit a Border Control
tr: Sınır kontrol noktası düzenle

en: Entrance
tr: Giriş

en: Edit a Entrance
tr: Giriş düzenle

en: Waterway
tr: Su yolu

en: River
tr: nehir

en: Edit a River
tr: nehir düzenle

en: Canal
tr: Kanal

en: Edit a Canal
tr: Kanal düzenle

en: Drain
tr: kanalizasyon

en: Edit a Drain
tr: kanalizasyon düzenle

en: Stream
tr: dere

en: Edit a Stream
tr: dere düzenle

en: Ferry Route
tr: feribot hat

en: Edit a Ferry
tr: feribot hat düzenle

en: Boatyard
tr: Marina

en: Edit a Boatyard
tr: Marina düzenle

en: Dock
tr: iskele

en: Edit a Dock
tr: iskele düzenle

en: Dam
tr: Baraj

en: Edit a Dam
tr: Baraj düzenle

en: Waterway Point
tr: Su yolu noktası

en: Weir
tr: bent

en: Edit a Weir
tr: bent dünele

en: Waterfall
tr: şelale

en: Edit a Waterfall
tr: şelale düzenle

en: Turning Point
tr: dönüm noktası

en: Edit Marina
tr: Marina düzenle

en: Ferry Terminal
tr: Feribot Terminal

en: Edit Ferry Terminal
tr: Feribot Terminal düzenle

en: Slipway
tr: Gemi Kızağı

en: Edit Slipway
tr: Gemi Kızağı Düzenle

en: Railway
tr: Demiryolu

en: Rail
tr: Demiryolu

en: Edit a Rail
tr: Demiryolu düzenle

en: Optional Types
tr: seçmeli tipler

en: yard
tr: saha

en: siding
tr: yük boşaltma yeri

en: spur
tr: demiryolu hattı şube-kısa

en: Narrow Gauge Rail
tr: Dar geçiş demiryolu

en: Edit a Narrow Gauge Rail
tr: Dar geçiş demiryolu düzenle

en: Monorail
tr: tek ray

en: Edit a Monorail
tr: tek ray düzenle

en: Preserved
tr: Korunmuş

en: Edit a Preserved Railway
tr: Korunmuş demiryolu düzenle

en: Light Rail
tr: Hafif Ray

en: Edit a Light Rail
tr: Hafif Ray Düzenle

en: Subway
tr: Metro

en: Edit a Subway
tr: Metro Düzenle

en: Tram
tr: Tramvay

en: Edit a Tram
tr: Tramvay Düzenle

en: Bus Guideway
tr: Otobüs Yolu

en: Edit a Bus Guideway
tr: Otobüs Yolu Düzenle

en: Disused Rail
tr: Kullanılmayan Demiryolu

en: Edit a Disused Railway
tr: Kullanılmayan Demiryolu Düzenle

en: Abandoned Rail
tr: Terkedilmiş demiryolu düzenle

en: Level Crossing
tr: hemzemin geçit

en: Crossing
tr: geçit

en: Turntable
tr: döner levha

en: Aerialway
tr: havayolu

en: Chair Lift
tr: Teleski

en: Edit a Chair Lift
tr: Teleski Düzenle

en: Drag Lift
tr: Kayakçı Asansörü

en: Edit a Drag Lift
tr: Kayakçı Asansörü Düzenle

en: Cable Car
tr: Hava tramvayı

en: Edit a Cable Car
tr: Hava tramvayı düzenle

en: Station
tr: İstasyon

en: Edit a Station
tr: İstasyon Düzenle

en: Fuel
tr: Yakıt

en: Edit Fuel
tr: Yakıt düzenle

en: Edit Parking
tr: Park düzenle

en: Capacity
tr: kapasite

en: surface
tr: yüzey

en: multi-storey
tr: kat otoparkı

en: underground
tr: yer altı

en: park_and_ride
tr: park_ve_sür

en: Spaces for Disabled
tr: Özürlü Alanı

en: Fee
tr: Ücret

en: Wash
tr: Yıkama

en: Edit Car Wash
tr: Yıkama düzenle

en: Shop
tr: Alışveriş

en: Edit Car Shop
tr: araçlı alışveriş düzenle

en: Repair
tr: tamirci

en: Edit Car Repair
tr: tamirci düzenle

en: Rental
tr: araç kiralam

en: Edit Car Rental
tr: araç kiralam düzenle

en: Sharing
tr: Paylaşım Alanı

en: Edit Car Sharing
tr: Araç Paylaşım alanı düzenle

en: Edit Bicycle Parking
tr: Bisiklet parkyeri düzenle

en: Edit Bicycle Rental
tr: bisiklet kiralama düzenle

en: Edit Bicycle Shop
tr: Bisiklet dükkanı düzenle

en: Public Transport
tr: Toplu taşıma

en: Edit Station
tr: İstasyon düzenle

en: UIC-Reference
tr: UIC-Referans

en: Railway Halt
tr: Demiryolu sonu

en: Edit Halt
tr: Son nokta düzenle

en: Tram Stop
tr: Tramvay durağı

en: Edit Tram Stop
tr: tramvay durağı düzenle

en: Railway Platform
tr: Demiryolu platformu

en: Edit a railway platform
tr: Demiryolu platformu düzenle

en: Reference (track number)
tr: referans (iz numarası)

en: Area
tr: Alan

en: Subway Entrance
tr: Metro Girişi

en: Edit Subway Entrance
tr: Metro Girişi Düzenle

en: Wheelchair
tr: tekerlekli sandalye

en: Bus Station
tr: otogar

en: Edit a Bus Station
tr: otogar düzenle

en: Bus Stop
tr: otobüs durağı

en: Edit Bus Stop
tr: otobüs durağı düzenle

en: Bus Platform
tr: otobüs platformu

en: Edit a bus platform
tr: otobüs platformu düzenle

en: Taxi
tr: Taksi

en: Edit a Taxi station
tr: taksi istasyonu düzenle

en: Airport
tr: Havaalanı

en: Edit an airport
tr: havaalnı düzenle

en: Accomodation
tr: Kalınacak Yerler

en: Edit Hotel
tr: Hotel Düzenle

en: Edit Motel
tr: Motel Düzenle

en: Guest House
tr: Misafir Evi

en: Edit Guest House
tr: Misafir Evi Düzenle

en: Chalet
tr: kulübe

en: Edit Chalet
tr: külübe düzenle

en: Edit Hostel
tr: Hostel Düzenle

en: Alpine Hut
tr: Dağcı Barakası

en: Edit Alpine Hut
tr: Dağcı Barakası Düzenle

en: Caravan Site
tr: Karavan Alanı

en: Edit Caravan Site
tr: Karavan Alanı Düzenle

en: Camping Site
tr: Kamp Sitesi

en: Edit Camping Site
tr: Kamp Sitesi Düzenle

en: Food+Drinks
tr: Yüyecek+içecek

en: Edit Restaurant
tr: Restorant Düzenle

en: Cuisine
tr: lokanta

en: italian
tr: italyan

en: chinese
tr: çinli

en: greek
tr: yunan

en: german
tr: alman

en: indian
tr: hint

en: regional
tr: yöresel

en: turkish
tr: türk

en: asian
tr: asyalı

en: Edit Fast Food Restaurant
tr: Fast Food düzenle

en: Cafe
tr: Kafe

en: Edit Cafe
tr: Cafe düzenle

en: Edit Pub
tr: Pub Düzenle

en: Edit Biergarten
tr: Biergarten Düzenle

en: Nightclub
tr: GeceKlubu

en: Edit Nightclub
tr: GeceKulubu Düzenle

en: Tourism
tr: Turizm

en: Attraction
tr: İlginç Yerler

en: Edit Attraction
tr: İlginç Yerler Düzenle

en: Information point
tr: Bilgi Noktası

en: Edit Information Point
tr: Bilgi Noktası Düzenle

en: office
tr: ofis

en: map
tr: harita

en: citymap
tr: şehir haritası

en: hikingmap
tr: gezirehberi

en: bicyclemap
tr: bisikletharitası

en: board
tr: yiyecek noktası

en: history
tr: tarih

en: nature
tr: doğa

en: wildlife
tr: vahşiyaşam

en: guidepost
tr: yol işareti

en: Museum
tr: Müse

en: Edit Museum
tr: Müze Düzenle

en: Zoo
tr: Hayvanat Bahçesi

en: Edit Zoo
tr: Hayvanat Bahçesi Düzenle

en: Viewpoint
tr: Seyir Yeri

en: Edit Viewpoint
tr: Seyir Yeri Düzenle

en: Look-Out Tower
tr: Seyir Kulesi

en: Theme Park
tr: Lunapark

en: Edit Theme Park
tr: Lunapark Düzenle

en: Artwork
tr: Sanatsal

en: Edit Artwork
tr: Sanatsal Düzenle

en: Shelter
tr: Sığınak

en: Edit Shelter
tr: Sığınak Düzenle

en: Fireplace
tr: Mangal Alanı

en: Picnic Site
tr: Piknik Alanı

en: Edit Picnic Site
tr: Piknik Alanı Düzenle

en: Historic Places
tr: Tarihi Alanlar

en: Castle
tr: Kale

en: Edit Castle
tr: Kale Düzenle

en: Ruins
tr: Harabe

en: Edit Ruins
tr: Harabe Düzenle

en: Archaeological Site
tr: Arkeolojik Site

en: Edit Archaeological Site
tr: Arkeolojik Site Düzenle

en: Monument
tr: Anıt

en: Edit Monument
tr: Anıt Düzenle

en: Memorial
tr: Abide

en: Edit Memorial
tr: Abide Düzenle

en: Battlefield
tr: Savaş Alanı

en: Edit Battlefield
tr: Savaş Alanı Düzenle

en: Wayside Cross
tr: Yol Kenar Geçişi

en: Edit a Wayside Cross
tr: Yol Kenar Geçişi Düzenle

en: Wayside Shrine
tr: Yolkenarı İbadetyeri

en: Edit a Wayside Shrine
tr: Yolkenarı İbadetyeri Düzenle

en: Leisure
tr: Dinlenme Alanı

en: Water Park
tr: Su Parkı

en: Edit Water Park
tr: Su Parkı Düzenle

en: Playground
tr: Oyun Sahası

en: Edit Playground
tr: Oyun Sahası Düzenle

en: Fishing
tr: Balıkçılık

en: Edit Fishing
tr: Balıkçılık Düzenle

en: Nature Reserve
tr: korunacak doğa alanı

en: Edit Nature Reserve
tr: korunacak doğa alanı düzenle

en: Edit Park
tr: Park Düzenle

en: Garden
tr: Bahçe

en: Edit Garden
tr: Bahçe Düzenle

en: Common
tr: Genel

en: Edit Common
tr: Genel Düzenle

en: Sport Facilities
tr: Spor Aktivite

en: Stadium
tr: Stadyum

en: Edit Stadium
tr: Stadyum Düzenle

en: select sport:
tr: Spor Seç

en: multi
tr: çoğul

en: archery
tr: okçuluk

en: athletics
tr: atletik

en: australian_football
tr: avustralya_footbol

en: baseball
tr: basebol

en: basketball
tr: basketbol

en: boules
tr: bowling

en: bowls
tr: çimen bowling

en: canoe
tr: kano

en: climbing
tr: tırmanma

en: cricket
tr: kriket

en: cricket_nets
tr: cricket nets

en: cycling
tr: bisiklet

en: dog_racing
tr: köpek yarışı

en: equestrian
tr: at binicilik

en: football
tr: futbol

en: gymnastics
tr: jimnastik

en: hockey
tr: hokey

en: horse_racing
tr: at_yarışı

en: racquet
tr: raket

en: shooting
tr: atıcılık

en: skateboard
tr: kaykay

en: skating
tr: paten

en: skiing
tr: kaymak

en: soccer
tr: futbol

en: swimming
tr: yüzmek

en: table_tennis
tr: masa_tenisi

en: tennis
tr: tenis

en: Sports Centre
tr: spor merkezi

en: Edit Sports Centre
tr: spor merkezi düzenle

en: Pitch
tr: atıcılık

en: Edit Pitch
tr: atıcılık düzenle

en: Racetrack
tr: yarış pisti

en: Edit Racetrack
tr: yarış pisti düzenle

en: Golf Course
tr: Golf Alanı

en: Edit Golf Course
tr: Golf Alanı Düzenle

en: Miniature Golf
tr: Minyatür Golf

en: Edit Miniature Golf
tr: Minyatür Golf Düzenle

en: Sport
tr: Spor

en: Multi
tr: Çoğul

en: Edit Multi
tr: Çoğul Düzenle

en: pitch
tr: atıcılık

en: sports_centre
tr: spor_merkezi

en: stadium
tr: stadyum

en: Edit 10pin
tr: 10pin Düzenle

en: Athletics
tr: Atletik

en: Edit Athletics
tr: Atletik Düzenle

en: Archery
tr: okçuluk

en: Edit Archery
tr: okçuluk düzenle

en: Climbing
tr: tırmanma

en: Edit Climbing
tr: tırmanma düzenle

en: Canoeing
tr: Kano

en: Edit Canoeing
tr: Kano Düzenle

en: Cycling
tr: Bisiklet

en: Edit Cycling
tr: Bisiklet Düzenle

en: Dog Racing
tr: Köpek Yarışı

en: Edit Dog Racing
tr: Köpek Yarışı Düzenle

en: Equestrian
tr: binicilik

en: Edit Equestrian
tr: binicilik düzenle

en: Horse Racing
tr: At Yarışı

en: Edit Horse Racing
tr: At Yarışı Düzenle

en: Gymnastics
tr: jimnastik

en: Edit Gymnastics
tr: jimnastik düzenle

en: Motor Sports
tr: Motor Sporlar

en: Edit Motor Sports
tr: Motor Sporları Düzenle

en: Skating
tr: patinaj

en: Edit Skating
tr: patinaj düzenle

en: Skateboard
tr: kaykay

en: Edit Skateboard
tr: kaykay düzenle

en: Swimming
tr: yüzme

en: Edit Swimming
tr: yüzme düzenle

en: Skiing
tr: Kayak

en: Edit Skiing
tr: Kayak Düzenle

en: Shooting
tr: Atıcılık

en: Edit Shooting
tr: Atıcılık Düzenle

en: Sport (Ball)
tr: Spor (Topla)

en: Soccer
tr: Futbol

en: Edit Soccer
tr: Futbol Düzenle

en: Football
tr: Amerikan Futbolu

en: Edit Football
tr: Amerikan Futbolu Düzenle

en: Australian Football
tr: Avustralyan Futbol

en: Edit Australian Football
tr: Avustralyan Futbol Düzenle

en: Edit Baseball
tr: Baseball Düzenle

en: Basketball
tr: Basketbol

en: Edit Basketball
tr: Basketbol Düzenle

en: Edit Golf
tr: Golf Düzenle

en: golf_course
tr: golf_alanı

en: Edit Boule
tr: Boule Düzenle

en: Bowls
tr: Bowling

en: Edit Bowls
tr: Bowling Düzenle

en: Cricket
tr: Kricket

en: Edit Cricket
tr: Kricket Düzenle

en: Edit Cricket Nets
tr: Cricket Nets Düzenle

en: Croquet
tr: Kroke

en: Edit Croquet
tr: kroke Düzelt

en: Edit Hockey
tr: Hockey Düzenle

en: Edit Pelota
tr: Pelota Düzenle

en: Racquet
tr: Raket

en: Edit Racquet
tr: Raket Düzenle

en: Edit Rugby
tr: Rugby Düzenle

en: Table Tennis
tr: Masa Tenisi

en: Edit Table Tennis
tr: Masa Tenisi Düzenle

en: Edit Tennis
tr: Tennis Düzenle

en: Buildings
tr: Binalar

en: Building
tr: Bina

en: Public Building
tr: Kamu Binası

en: Edit Public Building
tr: Kamu Binası Düzenle

en: Town hall
tr: belediye binası

en: Edit Town hall
tr: belediye binası düzenle

en: Embassy
tr: Büyükelçilik

en: Edit Embassy
tr: Büyükelçilik Düzenle

en: Courthouse
tr: adliye sarayı

en: Edit Courthouse
tr: adliye sarayı düzenle

en: Prison
tr: Hapishane

en: Edit Prison
tr: Hapishane Düzenle

en: Police
tr: Polis

en: Edit Police
tr: Polis Düzenle

en: Fire Station
tr: İtfaye İstasyonu

en: Edit Fire Station
tr: İtfaye İstasyonu Düzenle

en: Post Office
tr: Postane

en: Edit Post Office
tr: Postane Düzenle

en: Kindergarten
tr: Anaokul

en: Edit Kindergarten
tr: Anaokul Düzenle

en: School
tr: Okul

en: Edit School
tr: okul düzenle

en: University
tr: Universite

en: Edit University
tr: Universite Düzenle

en: College
tr: kolej

en: Edit College
tr: kolej düzenle

en: Cinema
tr: Sinema

en: Edit Cinema
tr: Sinema Düzenle

en: Library
tr: kütüphane

en: Edit Library
tr: kütüphane düzenle

en: Arts Centre
tr: sanat merkezi

en: Edit Arts Centre
tr: sanat merkezi düzenle

en: Theatre
tr: Tiyatro

en: Edit Theatre
tr: Tiyatro Düzenle

en: Place of Worship
tr: Tapınak

en: Edit Place of Worship
tr: Tapınak Düzenle

en: Religion
tr: Din

en: buddhist
tr: budist

en: christian
tr: hristiyan

en: jewish
tr: yahudi

en: muslim
tr: müslüman

en: zoroastrian
tr: Zerdüştlük

en: Denomination
tr: mezhep

en: anglican
tr: anglikan

en: catholic
tr: katholik

en: evangelical
tr: protestan

en: jehovahs_witness
tr: yahova_şahitleri

en: Addresses
tr: Adres

en: Edit address information
tr: Adres Bilgileri Düzenle

en: House number
tr: Ev no:

en: House name
tr: Ev İsmi

en: Street name
tr: Sokak Adı

en: City name
tr: Şehir Adı

en: Post code
tr: Posta Kodu

en: Country code
tr: Ülke Kodu

en: Address Interpolation
tr: Adres İnterpolasyon

en: Edit address interpolation
tr: Adres İnterpolasyon Düzenle

en: Numbering scheme
tr: Numara şeması

en: odd
tr: tek

en: even
tr: çift

en: all
tr: hepsi

en: Man Made
tr: İnsan Yapımı

en: Works
tr: Tesis

en: Edit Works
tr: Tesis Düzenle

en: Tower
tr: Kule

en: Edit Tower
tr: Kule Düzenle

en: Water Tower
tr: Su Kulesi

en: Edit Water Tower
tr: Su Kulesi Düzenle

en: Gasometer
tr: Gazdeposu

en: Edit Gasometer
tr: Gazdeposu Düzenle

en: Covered Reservoir
tr: Kapalı Sarnıç

en: Edit Covered Reservoir
tr: Kapalı Sarnıç Düzenle

en: Lighthouse
tr: DenizFeneri

en: Edit Lighthouse
tr: DenizFeneri Düzenle

en: Windmill
tr: Yeldeğerimeni

en: Edit Windmill
tr: Yeldeğerimeni Düzenle

en: Pier
tr: Kemer

en: Edit Pier
tr: Kemer Düzenle

en: Pipeline
tr: Suboru Hattı

en: Edit Pipeline
tr: Suboru hattı Düzenle

en: Wastewater Plant
tr: Kanalizasyon Plant

en: Edit Wastewater Plant
tr: Kanalizasyon Plant Düzenle

en: Crane
tr: Vinç

en: Edit Crane
tr: Vinç Düzenle

en: Beacon
tr: Fener

en: Edit Beacon
tr: Fener Düzenle

en: Survey Point
tr: Poligon Noktası

en: Edit Survey Point
tr: Poligon Noktası Düzenle

en: Surveillance
tr: Gözetim

en: Edit Surveillance Camera
tr: Gözetim Kamera Düzenle

en: Power Generator
tr: Güç Jeneratorü

en: Edit Power Generator
tr: Güç Jeneratorü Düzenle

en: wind
tr: rüzgar

en: hydro
tr: hidro

en: fossil
tr: fosil

en: nuclear
tr: nükleer

en: coal
tr: kömür

en: photovoltaic
tr: güneş enerjisi

en: gas
tr: benzin

en: Power Station
tr: Güç İstasyonu

en: Edit power station
tr: Güç İstasyonu Düzenle

en: Power Sub Station
tr: Alt Güç İstasyonu

en: Edit power sub station
tr: Alt Güç İstasyonu Düzenle

en: Line reference
tr: çizgi referansı

en: Power Tower
tr: Güç Kulesi

en: Edit Power Tower
tr: güç Kulesi Düzenle

en: Power Line
tr: Güç Hattı

en: Edit power line
tr: Güç Hattı Düzenle

en: Voltage
tr: Voltaj

en: Amount of Wires
tr: Kablo Miktarı

en: Amenities
tr: hoş mekan

en: Toilets
tr: Tuvalet

en: Reference number
tr: Referans Numarası

en: Charge
tr: Para Değişim

en: Note
tr: Not

en: Post Box
tr: Posta Kutusu

en: Telephone
tr: Telefon

en: Edit a Telephone
tr: Telefon Düzenle

en: Coins
tr: Madeni Para

en: Notes
tr: Notlar

en: Electronic purses and Charge cards
tr: Elektronik cüzdan ve Para Değişim Kartları

en: Debit cards
tr: ATM kartı

en: Credit cards
tr: Kredi Kartı

en: Telephone cards
tr: Telefon kart

en: Recycling
tr: Geri Dönüşüm

en: Edit a Recycling station
tr: Geri Dönüşüm İstasyonu

en: Batteries
tr: Piller

en: Cans
tr: Çöp Tenekesi

en: Clothes
tr: Kıyafet

en: Glass
tr: Cam

en: Paper
tr: Kağıt

en: Scrap Metal
tr: Hurda Metal

en: Bench
tr: banket

en: Hunting Stand
tr: Av Standı

en: Edit a Hunting Stand
tr: Av Standı Düzenle

en: Hide
tr: Sakla

en: Lock
tr: Kilitle

en: Height
tr: Yükseklik

en: low
tr: alçak

en: half
tr: yarım

en: full
tr: tam

en: Fountain
tr: Kaynak

en: Edit a Fountain
tr: Kaynak Düzenle

en: Drinking Water
tr: İçme Suyu

en: Edit Drinking Water
tr: İçme Suyu Düzenle

en: Baby Hatch
tr: Bebek Yuvası

en: Edit a Baby Hatch
tr: Bebek Yuvası Düzenle

en: Opening Hours
tr: Açılış saati

en: Shops
tr: Dükkanlar

en: Edit Supermarket
tr: Supermarket Düzenle

en: Convenience Store
tr: Bakkal

en: Edit Convenience Store
tr: Bakkal Düzenle

en: Edit Kiosk
tr: Kiosk Düzenle

en: Vending machine
tr: Kahve Makinası

en: Edit a Vending_machine
tr: Kahve Makinası Düzenle

en: Vending products
tr: Ücretli Ürünler

en: public_transport_tickets
tr: toplu_taşıma_bileti

en: public_transport_plans
tr: toplu_taşıma_hatları

en: parking_tickets
tr: Park_bileti

en: food
tr: yiyecek

en: drinks
tr: içecek

en: sweets
tr: tatlı

en: cigarettes
tr: sigara

en: photos
tr: fotoğraf

en: animal_food
tr: hayvan_besini

en: news_papers
tr: gazeteler

en: toys
tr: oyuncuklar

en: stamps
tr: pullar

en: SIM-cards
tr: SIM-kart

en: telephone_vouchers
tr: telefon_kartı

en: vouchers
tr: bilet

en: condoms
tr: kondom

en: tampons
tr: tampon

en: excrement_bags
tr: dışkı_poşeti

en: Account or loyalty cards
tr: hesap veya üyelik kartı

en: Butcher
tr: kasap

en: Edit Butcher
tr: kasap düzenle

en: Baker
tr: fırın

en: Edit Baker
tr: fırın düzenle

en: Do-it-yourself-store
tr: kendin-al-market

en: Edit Do-it-yourself-store
tr: kendin-al-market düzenle

en: Hairdresser
tr: berber

en: Edit Hairdresser
tr: berber düzenle

en: Dry Cleaning
tr: Kuru Temizleme

en: Edit Dry Cleaning
tr: Kuru Temizleme Düzenle

en: Laundry
tr: Çamaşırhane

en: Edit Laundry
tr: Çamaşırhane Düzenle

en: Outdoor
tr: Dışortam

en: Edit Outdoor Shop
tr: Dış ortam dükkanları düzenle

en: Cash
tr: Kasa

en: Bank
tr: Banka

en: Edit Bank
tr: Banka düzenle

en: Automated Teller Machine
tr: ATM

en: Money Exchange
tr: Döviz Bürosu

en: Edit Money Exchange
tr: Döviz Bürosu Düzenle

en: Edit Automated Teller Machine
tr: ATM Düzenle

en: Provider
tr: Tedarikçi

en: Health
tr: Sağlık

en: Doctors
tr: Doktor

en: Edit Doctors
tr: Doktor Düzenle

en: Dentist
tr: Dişçi

en: Edit Dentist
tr: Dişçi Düzenle

en: Pharmacy
tr: Eczane

en: Edit Pharmacy
tr: Eczane Düzenle

en: Dispensing
tr: Dispenser

en: Hospital
tr: Hastane

en: Edit Hospital
tr: Hastane Düzenle

en: Emergency Access Point
tr: Acil Durum Noktası

en: Edit Emergency Access Point
tr: Acil Durum Noktası Düzenle

en: Point Number
tr: Nokta Numarası

en: Phone Number
tr: Telefon Numarası

en: (Use international code, like +12-345-67890)
tr: (Uluslararası kod kullanın, ör +90-212-67890)

en: Veterinary
tr: Veteriner

en: Edit Veterinary
tr: Veteriner Düzenle

en: Continent
tr: Kıta

en: Edit a Continent
tr: Kıta Düzenle

en: Country
tr: Ülke

en: Edit Country
tr: Ülke Düzenle

en: State
tr: İl

en: Edit State
tr: İl Düzenle

en: Region
tr: Bölge

en: Edit Region
tr: Bölge Düzenle

en: County
tr: vilayet

en: Edit County
tr: vilayet Düzenle

en: City
tr: Şehir

en: Edit City
tr: Şehir Düzenle

en: Town
tr: Mahalle

en: Edit Town
tr: Mahalle Düzenle

en: Suburb
tr: Banliyo

en: Edit Suburb
tr: Banliyo Düzenle

en: Village
tr: Köy

en: Edit Village
tr: Köy Düzenle

en: Hamlet
tr: Mezra

en: Edit Hamlet
tr: Mezra Düzenle

en: Locality
tr: Semt

en: Edit Locality
tr: Semt Düzenle

en: Island
tr: Ada

en: Edit Island
tr: Ada Düzenle

en: Boundaries
tr: Belediye Sınırı

en: National
tr: Milli

en: Edit National Boundary
tr: Ülke Sınırı Düzenle

en: Administrative
tr: İdari

en: Edit Administrative Boundary
tr: İdari Sınırları Düzenle

en: Civil
tr: Sivil

en: Edit Civil Boundary
tr: Sivil Sınırları Düzenle

en: political
tr: politik

en: Edit Political Boundary
tr: Politik Sınır Düzenle

en: National_park
tr: Milli_Park

en: Edit National Park Boundary
tr: Milli Park Sınırı Düzenle

en: Land use
tr: Arazi Kullanımı

en: Graveyard
tr: Mezarlık

en: Edit Graveyard
tr: Mezarlık Düzenle

en: Farmyard
tr: Çiftlik

en: Edit Farmyard Landuse
tr: Çiftlik Kullanımı Düzenle

en: Farmland
tr: Çiftlik Arazisi

en: Edit Farmland Landuse
tr: Çiftlik Arazisi Kullanımı Düzenle

en: Vineyard
tr: Bağ

en: Edit Vineyard Landuse
tr: Bağ Kullanımı Düzenle

en: Quarry
tr: Taşocağı

en: Edit Quarry Landuse
tr: taşocağı Düzenle

en: Landfill
tr: Toprak Dolum

en: Edit Landfill Landuse
tr: Toprak Dolum Alanı Düzenle

en: Basin
tr: havza

en: Edit Basin Landuse
tr: havza kullanım düzenle

en: Reservoir
tr: Havuz

en: Edit Reservoir Landuse
tr: Havuz Kullanımı Düzenle

en: Forest
tr: orman

en: Edit Forest Landuse
tr: orman kullanımı düzenle

en: coniferous
tr: Kozalaklı Orman

en: deciduous
tr: yaprak düken orman

en: mixed
tr: karışık

en: Allotments
tr: Kiralık Tarım Alanı

en: Edit Allotments Landuse
tr: Kiralık Tarım Alanı Düzenle

en: Residential area
tr: Yerleşim Alanı

en: Edit Residential Landuse
tr: Yerleşim Alanı Kullanımı Düzenle

en: Retail
tr: Perakende

en: Edit Retail Landuse
tr: Perakende Alan Kullanımı Düzenle

en: Commercial
tr: Ticari

en: Edit Commercial Landuse
tr: Ticari Alan Kullanımı Düzenle

en: Industrial
tr: Endüstriyel

en: Edit Industrial Landuse
tr: Endüstriyel Alan Kullanımı Düzenle

en: Brownfield
tr: Ağaçsız_Alan

en: Edit Brownfield Landuse
tr: Ağaçsız_Alan Kullanımı Düzenle

en: Greenfield
tr: Yeşil Alan

en: Edit Greenfield Landuse
tr: yeşil Alan kullanımı düzenle

en: Railway land
tr: Demiryolu alanı

en: Edit Railway Landuse
tr: Demiryolu alanı kullanımı düzenle

en: Construction area
tr: İnşaat Alanı

en: Edit Construction Landuse
tr: İnşaat Alanı Düzenle

en: Military
tr: Askeri

en: Edit Military Landuse
tr: Askeri Alan Düzenle

en: Cemetery
tr: Mezarlık

en: Edit Cemetery Landuse
tr: Mezarlık Kullanımı Düzenle

en: Village Green
tr: Köy Yerleşimi

en: Edit Village Green Landuse
tr: Köy Yerleşimi Düzenle

en: Grass
tr: Otlak

en: Edit Grass Landuse
tr: Otlak Kullanım Düzenle

en: Recreation Ground
tr: oyun alanı

en: Edit Recreation Ground Landuse
tr: oyun alanı kullanımı düzenle

en: Natural
tr: Doğal

en: Water
tr: Su

en: Edit Water
tr: Su Düzenle

en: Land
tr: Kara

en: Edit Land
tr: Kara Düzenle

en: Tree
tr: Ağaç

en: Edit a Tree
tr: Ağaç Düzenle

en: Botanical Name
tr: Botannik İsim

en: Edit a Spring
tr: Spring Düzenle

en: Cave Entrance
tr: Mağara Girişi

en: Edit Cave Entrance
tr: Mağara Girişi Düzenle

en: Peak
tr: Zirve

en: Edit Peak
tr: Zirve Düzenle

en: Glacier
tr: Buzul

en: Edit Glacier
tr: Buzul Düzenle

en: Volcano
tr: Volkan

en: Edit Volcano
tr: Volkan Düzenle

en: Scree
tr: Taşlık Alan

en: Edit Scree
tr: Taşlık Alan Düzenle

en: Scrub
tr: Çalılık

en: Edit Scrub
tr: Çalılık Düzenle

en: Fell
tr: Dağ Eteği

en: Edit Fell
tr: Dağ Eteği Kullanımı

en: Heath
tr: Sağlıksız Ağaç

en: Edit Heath
tr: Sağlıksız Ağaç Düzenle

en: Wood
tr: Orman

en: Edit Wood
tr: Orman Düzenle

en: Riverbank
tr: Nehirkenarı

en: Edit a riverbank
tr: Nehirkenarı Düzenle

en: Coastline
tr: Sahil Çizgisi

en: Edit Coastline
tr: Sahil Çizgisi Düzenle

en: Wetland
tr: sulak alan

en: Edit Wetland
tr: sulak alan düzenle

en: swamp
tr: bataklık

en: bog
tr: kenef

en: reedbed
tr: sazlık alan

en: saltmarsh
tr: çolak alan

en: tidalflat
tr: gelgit alanı

en: mangrove
tr: bataklık ormanı

en: Mud
tr: Çamur

en: Edit Mud
tr: Çamur Alan Düzenle

en: Beach
tr: Sahil

en: Edit Beach
tr: Sahil Düzenle

en: Bay
tr: Koy

en: Edit Bay
tr: koy Düzenle

en: Cliff
tr: Uçurum

en: Edit Cliff
tr: Uçurum Düzenle
